Do začiatku Pohoda festivalu ostáva 9 mesiacov a organizátori postupne zverejňujú ďalšie a ďalšie mená interpretov. Dnes Vám prinášame mená ako Hatari, Wooze, Kokoroko a PIGSx7. Festival sa uskutoční v termíne 9.-11. 7. 2020 na Trenčianskom letisku.

Hatari – islandská techno-dystopia

Ďalším potvrdeným menom Pohody 2020 je islandská industriálno-techo-punk-rocková zostava Hatari. Kapela získala pozornosť vďaka pôsobivému vystúpeniu na Iceland Airwaves a Eurosonicu. Krátko nato zvíťazili v národnej súťaži Söngvakeppnin 2019, vďaka čomu sa kapela kvalifikovala do finále Eurovision Song Contest 2019 v Tel Avive. Ich účasť na Eurovízii bola veľkým prekvapením, pričom do gýčového panoptika pasovali azda len výstrednými kostýmami. Názov kapely znamená v preklade „hejteri“, čo vystihuje základnú paradigmu kapely – na dystopické tendencie konzumného sveta reagujú tvrdou kritikou kapitalizmu v sadomasochistických outfitoch.

Medzi prívlastkami k ich tvorbe nájdeme spojenia ako bondage techno, cybernetic horror či IcePop. Kapelu založili bratranci Klemens Hannigan a Matthías Haraldsson (dramatik ocenený ako nováčik roka na Grímuverðlaunin 2019). Súčasťou kapely je tiež bubeník Einar Stefánson, ktorý je zároveň basgitaristom ďalšej známej islandskej kapely Vök a na pódiu ich sprevádzajú tanečníci (Sólbjört Sigurðardóttir, Sigurður Andrean Sigurgeirsson a Ástrós Guðjónsdóttir). Hatari nám už dlhšiu dobu ospevoval ich agent, vďaka ktorému sme už na Pohodu priviedli množstvo skvelých umelcov. Definitívne ale presvedčili našich kolegov svojou strhujúcou show na Reeperbahne. Tí nám ešte z klubu posielali videá so slovami, že Hatari musíme mať. Ich prianie sa stane začiatkom júla 2020 skutočnosťou.

Wooze

Na Pohode 2020 vystúpi aj britsko-kórejské duo Wooze. Kapela sa opisuje ako pansori pre 21. storočie (tradičný kórejský hudobný žáner) alebo barok’n’roll. Wooze videla naživo v Soule naša grafička a kurátorka Tereza Maco, ktorá o nich povedala: „Ak kapelu DEVO pomenúvali futuristickým art rockom, tak Wooze je metamodernistické pansori, pekne spotené v pršiplášti K-popu“. K citátu možno treba výkladový slovník, no radosti z ich vystúpenia netreba nič…

Kapela Wooze vzinkla v roku 2017 v londýnskom Brixtone z kolektívu Muddy Yard a tvoria ju Theo Spark a Jamie She. Väčšinu prvotného materiálu nahrali v štúdiu, ktoré postavili v opustenom staviteľskom sklade, vrátane prvého singla „Hello Can You Go“. Video k spomínanému singlu nahrali v Soule so známym K-Pop režisérkou Nuri Jeong. V máji vydali debutové EP what’s on your mind?. Podľa Gigwise sú piesne z tejto nahrávky chytľavé, vynaliezavé a priam infekčné. Portál Louder Than War ich v októbrovom článku zaradil medzi kapely, ktorým predpovedá premiérovú účasť na Glastonbury 2020. Určite ich ale uvida fanúšikovia na letisku Trenčín.

Kokoroko – špičkový londýnsky afrobeat

Začiatkom roka 2018 vydalo vydavateľstvo Brownswood Gillesa Petersona kompiláciu súčasných londýnskych jazzových kapiel We Out Here. Výberu jednoznačne dominuje poetická pieseň „Abusey Junction“ od, dovtedy pomerne neznámej, kapely Kokoroko, ktorá okamžite vystrelila a dnes má 34 miliónov pozretí na YouTube. Začiatkom tohto roka vydali rovnomenné EP, na ktoré upozornil aj The Guardian. Ďalším menom Pohody 2020 je lahôdka žánru afrobeat – londýnsky muzikantský all star band Kokoroko.

Názov kapely znamená v jazyku nigérijského kmeňa Orobo – Byť silný. Kokoroko je skvelými muzikantmi nabitá zostava z londýnskej jazzovej komunity, na čele s trubkárkou Maurice Grey. Okrem nej v kapele hrá saxofonistka Cassie Kinoshi, trombónistka Richie Seivwright, gitarista Oscar Jerome, klávesák Yohan Kebede, bubeník Ayo Salawu a perkusionista Onome Edgeworth. Kapela v témach i prevedení reflektuje bohatú históriu ukrytú v genóme ich hudobných vzorov a koreňov. Nejde ale iba o hudobný hold umelcom ako Fela Kuti či Tony Allen, lež o snahu priniesť nové poňatie afrobeatu prístupné pre súčasnú generáciu.

Kokoroko miešajú gospelovú hudbu západnej Afriky, jazz, klasiku i zvuky londýnskeho nočného života. Ich hnacím motorom je okrem lásky k hudbe aj snaha zabrániť postupnému vymieraniu afrobeatových „highlife“ večierkov. Dominantnú úlohu v ich prevedení hrá rytmika, a to aj v sólach či improvizáciách. Nesnažia sa, aby ich piesne zneli dokonalo uhladene, no skôr ako hudba na poriadnych párty so všetkou špinou i energiou, ktorá k tomu patrí.

Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs

Na Pohode 2020 vystúpi aj britská kapela Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs (alebo ak chcete PIGSx7). Kapela kombinuje acid-rock a psych-metal pričom ich piesňam dominujú poriadne kované bicie a hutné rífy, ktoré sa transformujú do „povznášajúceho prívalu hedonistického opustenia sa“. Minulý rok vydali album Kings of Cowards, ktorý bol podľa Loud & Quiet navrhnutý tak, aby odpálil vaše reproduktory. The Crack magazín označil nahrávku za nafľašovanie pekelného ohňa a The Guardian ich následne zaradil do výberu kapiel, ktoré treba sledovať.

Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs majú na konte LP Feed the rats a minuloročný album Kings Of Cowards. Magická sedmička sa podľa speváka a klávesáka Matta Batyho na najnovšom albume odzrkadľuje aj referenciou na sedem hlavných hriechov. kapela na ňom hľadá odpoveď na otázku, ako je možné použiť pocit viny ako formu útlaku, či ako je možné pretaviť vinu v pozitívnu rekciu. Podľa The Quietus boli na albume démoni privolaní, nasmerovaní a očistení.“ Portál zároveň zaradil album do svojho výberu 100 najlepších albumov roka 2018. Kapela vychádza z tvorby mien ako Black Sabbath, Monster Magnet či Motörhead.

Zdroj: Pohoda festival