V posledných týždňoch organizátori potešili fanúšikov menami ako The Chemical Brothers, St. Vincent, Ziggy Marley, Aurora, Fink, či Little Dragon. Posledné dni pribudli ďalšie tri novinky.

Danny Brown
Po rozchode rodičov predával drogy, skončil za mrežami, no po prepustení sa začal naplno venovať detskému snu – stať sa raperom. Ciele zjavne napĺňa mimoriadne úspešne. Podľa Metro Times bol umelcom roka 2013, na jeho albumoch mu hosťovali Eminem či Kendrick Lamar. Muž protikladov, detroitský raper v rifliach s vysoko posadeným hlasom, zvukovo inšpirovaný kapelami Joy Divison a Talking Heads. Novinári sa v recenziách na jeho albumy pretekajú v superlatívoch, kým on sa preteká sám so sebou. Danny Brown vám na Pohode 2018 ukáže, prečo ho MTV označuje za jednu z najpozoruhodnejších postav súčasného rapu.

Danny začínal ako člen kapely Rese’vor Dogs. V roku 2010 vydal debut The Hybrid a práve na rovnomennej skladbe prvýkrát rapoval s vysoko posadeným hlasom, ktorý sa stal jeho „trademarkom“. V roku 2011 sa na odporúčanie Q-Tipa dostal do vydavateľstva Fool’s Gold Records, za ktorým je A-Track. Krátko nato nahral album XXX, ktorý Spin označil za najlepšiu hip-hopovú nahrávku roka. Pitchfork ho zaradil na 19-te miesto výberu 100 najlepších albumov (bez rozdielu žánru). Na albume sa prvýkrát podieľal jeho dlhoročný producent Paul White, ktorý robil aj veci pre Charli XCX a Jamieho Woona. O rok neskôr spolupracoval s The Avalanches na piesni Frank Sinatra. V tom čase vydal aj hit „Grown Up“, ktorý Rolling Stone zaradil na 41. miesto najlepších skladieb roka. Za video k piesni získal ocenenie Woodie Award.

V októbri 2013 vydal album Old, na ktorom hosťovali ASAP Rocky, Schoolboy Q, Ab-Soul, Charli XCX i Purity Ring. Album sa vyšplhal na 13. miesto americkej hitparády Billboard 200. Pár mesiacov na to vystúpil spolu s Megan James v show Jimmy Kimmel Live!. V júli 2015 otváral koncert Eminema pred stotisíc ľuďmi na Wembley. Minulý rok vydal najnovší album Atrocity Exhibition, ktorý bol nominovaný na ocenenie IMPALA pre album roka. Dostal sa aj do dvadsiatky najlepších albumov roka v koncoročných výberoch médií ako The Guardian, NME, Pitchfork, Rolling Stone a Spin. Nájdete na ňom hity ako „When It Rain“, „Pneumonia“ a „Really Doe“. Na poslednej menovanej hosťovali ďalší hviezdni raperi Kendrick Lamar, Ab-Soul a Earl Sweatshirt.

Podľa The Guardian je jedným z najväčších potešení súčasnej hudby a podľa Pitchforku zas bujaro zábavný a nekonečne vynaliezavý raper. Skladby ako Dip, Grown Up, Really Doe i 25 Bucks sú toho príkladom a jeho živé vystúpenia dôkazom. Svoj nekonvenčný prístup k dominantnému severoamerickému žánru posledných troch dekád predvedie Donny Brown aj návštevníkom Pohody 2018

Blossoms
Všetci členovia kapely sa narodili v tej istej pôrodnici, vyrastali v okruhu dvoch kilometrov a z lešenárskeho skladu basákovho dedka to dotiahli na vrchol britskej hitparády. Blossoms získali za svoj rovnomenný debut nominácie na Mercury prize, NME a Brit Awards.

Prvé koncerty odohrali v hoteli, v ktorom pracovali. K singlu „You Pulled a Gun on Me“ nahrali klip za 60 libier. V máji 2014 vydali EP Bloom, ktoré mohli v rámci turné promovať len počas víkendov, keďže cez týždeň stále pracovali na plný úväzok (teda okrem Josha Dewhursta, ktorý mal len 16 a chodil do školy). V marci 2015 sa cez program BBC Introducing dostali na americký showcaseový festival SXSW.  Skutočný úspech Blossoms odštartoval pred dvoma rokmi singel „Charlemagne“, ktorý ovládol iTunes chart, predvianočnú Christmas vinyl chart a BBC Radio 1 ho odprezentovalo v rámci nahrávky dňa. Spotify ich zaradili do zoznamu „Spotlight on 2016“. V máji 2016 odohrali dovtedy najväčší koncert na štadióne Manchesteru City ako predkapela Stone Roses. V auguste vydali debut Blossoms a hneď sa objavili na titulke NME. Následne vypredali celú jesennú šnúru na podporu albumu. Ovládli aj koncoročnú britskú hitparádu predajnosti albumov debutantov roka, keď za sebou nechali bývalého člena One Direction Zayna Malika či Jacka Garrata (víťaz  Critics‘ Choice Award v na Brit Awards). Toto leto si zahrali na festivaloch ako Glastonburry, Coachella či Lollapalooza.

Rodriguez
Searching for Sugar Man – oscarový príbeh o mužovi, ktorý by si zaslúžil Grammy za celoživotný prínos a „Nobelovu cenu za život“. Kým jeho piesne sa kopírovali v miliónoch, inšpirovali bojovníkov proti apartheidu a šírili sa o ňom legendy, on doma pracoval na stavbách. Jeden z najlepších pesničkárov z konca éry hippies sa napokon dočkal zaslúženého uznania. Sme veľmi radi, že sa návštevníci Pohody dočkajú jeho vystúpenia.

Jeho prvý album Cold Fact coprodukoval Dennis Coffey (pracoval s umelcami ako Marvin Gaye, Stevie Wonder, The Temtations…). Druhý Coming from Reality produkoval Steve Rowland (The Cure, Boney M). Bývalý šéf Motown o ňom hovoril dokonca ako o jednom z piatich umelcov, ktorý sa ho najviac emocionálne dotkli (a to robil s ľuďmi ako Bill Withers, Miles Davis, Michael Jackson, Steview Wonder, Quincy Jones). Rodriguezov pesničkársky talent vyššie zmienené osobnosti prirovnávali k Bobovi Dylanovi. Výsledok? Prvý album sa neujal a druhý bol taký „prepadák“, že vydavateľstvo s ním rozviazalo zmluvu dva týždne pred Vianocami. V roku 1976 si kúpil v Detroite opustený dom za 50 $ (v ktorom žije dodnes). S hudbou postupne nadobro skončil a napriek tomu, že na univerzite vyštudoval filozofiu, sa živil prevažne ako nádenník na stavbách.

https://www.youtube.com/watch?v=qyE9vFGKogs

13 333 km juhovýchodne od jeho domova, v Juhoafrickej Republike, sa medzičasom stal kultom a jeho piesne inšpiráciou bojovníkov proti apartheidu. Jeho albumy niekoľkonásobne prekonali (v predajnosti) nahrávky Elvisa Presleyho, pričom väčšina sa šírila nelegálne. Piesne ako „Establishment Blues“ i „Sugar Man“ boli tŕňom v oku (uchu) cenzorov, ktorí ich zakazovali a systematický likvidovali nosiče, na ktorých sa nachádzali. Medzi fanúšikmi sa postupne šírili legendy o jeho živote a smrti – kariéru i život vraj ukončil samovraždou priamo na pódiu. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1997 objavila Rodriguezova dcéra stránku, ktorá pátrala po jej otcovi. Kontaktovala autorov webu, tí dohodli koncerty, pričom po príchode do JAR Rodriguez každý jeden vypredal (do krajiny sa následne niekoľkokrát vrátil). Napriek obrovskému úspechu v JAR sa vrátil domov a pokračoval v dovtedajšom živote v ústraní.

Uznanie nielen doma mu priniesol dokumentárny film švédskeho režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man, ktorý získal Oscara i cenu BAFTA. Následne vystúpil v najznámejších amerických talkshow „Late Show wit David Letterman“, „The Tonight Show with Jay Leno“ i v britskej  „Later… with Jools Holland“ a predstavil sa na festivaloch ako Glastonbury, Sasquatch či Montreux Jazz. Jeho piesne prerábajú najslávnejšie kapely, objavujú sa vo filmoch a počúva ich už generácia jeho vnúčat. Sixto Rodriguez, hrdina jedného z najneuveriteľnejších hudobných príbehov v dejinách, zahrá svoje nádherné piesne aj na Pohode 2018.

Aktuálny zoznam potvrdených účinkujúcich na Pohode 2018:
(5. – 7. júl 2018, letisko Trenčín)

The Chemical Brothers, St. Vincent, Ziggy Marley, Danny Brown, SOJA, Rodriguez, Blossoms, Aurora, Little Dragon, Fink, Calexico, El Gusto, La Femme, This Is The Kit, Reykjavíkurdætur, Zeal & Ardor, Mitch & Mitch, Rebel Babel

Zdroj: Pohoda festival