Festival detskej knihy Cínový vojačik je tu pre všetkých, kedykoľvek a všade
Je tu jedinečný online festival Cínový vojačik, venovaný detskej knihe v jej rôznych formách a významoch. Ponúka rozhovory so spisovateľmi, s ilustrátormi, odborníkmi, ale aj s knihovníkmi, vydavateľmi, a k tomu zaujímavé workshopy. Návštevníkom sprostredkuje jedinečný kontakt so svetom literatúry pre deti a mládež, s jej tvorcami, či popularizátormi. Webová stránka je prístupná pre všetkých – malých i veľkých čitateľov a keďže je online, prináša niekoľko bonusov – festival sa odohráva všade a kedykoľvek. Za projektom cinovyvojacik stojí spisovateľka a autorka rozprávok Diana Mašlejová.
„Literatúra pre deti nedostáva v médiách taký priestor, aký by si zaslúžila. S detskou knihou sa stretávame v kníhkupectvách, máme ju položenú doma na poličke, alebo pri nočnom stolíku a je súčasťou detstva. Kto však stojí za jej vznikom? Ako spisovatelia pracujú, čo poháňa motor ich fantázie? A akí sú vlastne ilustrátori? Web Cínový vojačik, ktorý je vlastne online alternatívou živého festivalu, má za cieľ zábavnou, priateľskou a interaktívnou formou predstaviť deťom detskú knihu a nahliadnuť hlbšie pod povrch jej vzniku“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Cínový vojačik Diana Mašlejová.
Pôvodne sa mal festival detskej knihy konať naživo, jeho prvé vydanie sa pripravovalo v zime 2019, no pandémia covidu nemilosrdne zasiahla do jeho realizácie. Prvotný projekt sa nakoniec spisovateľka pre deti a popularizátorka čítania Diana Mašlejová rozhodla trocha pozmeniť a preniesť do online prostredia tak, aby bol prístupný pre všetkých a kedykoľvek. Webová stránka Cínový vojačik sa tak má stať platformou pre diskusie, besedy, workshopy, prednášky, ale aj rozhovory s tvorcami detskej knihy, či ďalšími ľuďmi, ktorí sa podieľajú na popularizácii čítania a rozvoja literatúry pre deti. „Okrem iného chceme deťom priniesť jedinečný kontakt s autormi, ktorý môže suplovať nedostatok živých besied so spisovateľmi a ilustrátormi, ktorý pandémia priniesla,“ spresnila Diana Mašlejová.
Na webe Cínového vojačika nájdu návštevníci napríklad rozhovor so známou slovenskou ilustrátorkou detských knižiek Hedkou Gutierrez, ktorá v rozhovore s Dianou Mašlejovou rozpráva deťom, ako tvorí, ako si našla svoj vlastný štýl, prečo je pre ilustrátora dôležité vnímať aj najmenšie detaily textu. Ilustrátorka a spisovateľka v jednom, Katka Macurová patrí k najúspešnejším tvorcom detskej literatúry na Slovensku. Deťom prostredníctvom Cínového vojačika dovolila nahliadnuť hlbšie do procesu jej tvorby a zároveň v rozhovore s Dianou Mašlejovou vysvetlila, čo vzniká pri jej knihách ako prvé – text, alebo ilustrácia. Katkine knihy sú preložené do viacerých svetových jazykov a tými najúspešnejšími sú napríklad Lily a Momo, Blcha Teo, či Kde je tá pravá lopta. Workshop s knihovníčkou Lenkou Čechvalovou deti naučí, ako si môžu vyrobiť vlastné krásne záložky do knihy – v rozhovore potom Lenka deťom i rodičom dovolí pootvoriť dvere do knižničného sveta a prezradí aj, ktoré knihy si deti požičiavajú najčastejšie. Cínový vojačik okrem spomenutých tvorcov prináša aj mnoho iného. Interaktívne workshopy, ďalšie rozhovory, či prednášku Viktórii Marcinovej, ktorá je odborníčkou na čítanie a autorkou známych projektov pre rozvoj čitateľskej gramotnosti Prečítané leto, Čítajme si spolu a Krajina čitateľov.
„Veríme, že náš Cínový vojačik neskončil, ale len začína a postupne bude prinášať ďalšie zaujímavé workshopy a rozhovory s tvorcami literatúry pre deti. Pretože detská kniha za to stojí a detskí čitatelia si to zaslúžia,“ dopĺňa riaditeľka festivalu Diana Mašlejová.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Diana Mašlejová je slovenská spisovateľka, rozprávkarka, literárna publicistka a autorka učebníc slovenského jazyka pre deti prvého stupňa základných škôl. Vydala viacero kníh pre deti, z ktorých najobľúbenejšie sú: Stratený zajko v Paríži, Stratený zajko na Islande, V modrej izbičke, Tajný cirkus či Kráľovskí agenti. Tohto roku vydala, po rozprávkach V modrej izbičke a Kráľovskí agenti, v poradí tretiu audioknihu Ako sa máš, Izabela?; nahrávala sa vo vydavateľstve Real Music House.
Zdroj: Zuzana Golianová, Mediálna podpora Real Music House
Foto: Real Music House