Na premiéru filmu Hadí plyn prišlo množstvo známych tvárí
Cesta Roberta Kleina za bratom, ktorý za záhadných okolností zmizol na hraniciach Európy, sa mení na hľadanie vlastného vzťahu k civilizačnej ilúzii. Filmová odysea Hadí plyn je inšpirovaná ikonickým románom Josepha Conrada Srdce temnoty. Do kín prichádza 2. novembra.
Robert Klein sa vydáva na dobrodružnú cestu na miesta, kde sa súčasná civilizácia stretáva s nutkavou potrebou ľudstva podmaniť si prírodu, všetko živé, túžbou vysávať jej dušu aj zdroje. Jeho úlohou je nájsť strateného brata na miestach, kde už neplatia civilizované pravidlá a realita osciluje medzi racionalitou a snom. Vydáva sa na cestu čoraz nepreniknuteľnejšou prírodou k sebe samému a temným prúdom svojho vnútra, na konci ktorej ho čaká ťažká skúška.
Dobrodružstvo je inšpirované románom Josepha Conrada Srdce temnoty o hľadaní samého seba uprostred nepreniknuteľnej divočiny a pochopení potreby mentálne prijať zodpovednosť za dôsledky európskeho kolonializmu. Režisér a scenárista David Jařab svoju adaptáciu slávneho románu uvádza slovami: “Hlavný hrdina rieši svoj vnútorný konflikt medzi vzdelaním a liberálnym myslením na jednej strane a neschopnosťou vyrovnať sa s vnútorným nutkaním k násiliu a deštrukcii na strane druhej. Je zaskočený sám sebou a cesta do ‘srdca temnoty’ ho núti zmieriť sa s vlastnou temnou stránkou a prijať ju.”
Slávnostná premiéra filmu sa uskutočnila v utorok 24. októbra. Svojou prítomnosťou ju poctilo viacero známych tvárí. Nechýbal Daniel Fischer, ktorý si vo filme zahral, snímku si prišiel pozrieť aj režisér Martin Šulík či herci SND Fratišek Kovár s manželkou a Alexander Bárta s Henrietou Mičkovicovou. Tí prišli podporiť najmä režiséra Davida Jařaba, ktorý režíroval snímku Hadí plyn, no v prvom rade je divadelným režisérom, ktorý občasne pracuje práve aj v SND. Režisér príbeh knihy Srdce temnoty priniesol najprv v roku 2011 na divadelné dosky a teraz ju preniesol aj na filmové plátno. “Je to veľmi podnetná kniha,” povedal, “ktorá má zvláštnu kvalitu, že poskytuje priestor pre celý rad interpretácií. Zároveň sa dotýka niektorých vecí, ktoré je ťažko pomenovať a uchopiť. Vždy ma zaujímala iracionalita a spodné prúdy, či už vo vedomí jednotlivca, alebo v celej spoločnosti. Zároveň kniha rieši otázky vysporiadania sa s európskym kolonializmom, čo je niečo, čo sa nás bytostne dotýka, i keď si to uvedomuje málokto a málokto je ochotný priznať si to. V divadle išlo skôr o uchopenie pôvodnej predlohy, vo filme som sa chcel posunúť k dnešku.”
Väčšinová časť filmu sa nakrúcala na západnom Slovensku, v dunajských luhoch, ktoré imponovali najmä hlavnému hrdinovi, ktorého stvárnil Stanislav Majer. “Lokácia bola skutočne prekrásna. Dunajské luhy – snová a hypnotická krajina. Lužné lesy plné vtáctva, mokradí a mŕtvych stromov trčiacich z vody. To, čo s tým miestom dokázalo urobiť svetlo, bolo absolútne úžasné,” vzdal Majer svoj hold slovenskej krajine.
Drámu Hadí plyn prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 2. novembra.
Zdroj: Perla Žinčíková, CinemArt SK
Foto: Mayo Hirc