Štát prikáže rádiám hrať až 25 percent slovenskej hudby a podporí aj mladé kapely!
Je rozhodnuté! Podiel domácej tvorby vo vysielaní súkromných slovenských rádií by mal od roku 2016 tvoriť minimálne 20 z celkového vysielacieho času za kalendárny mesiac. O tejto skutočnosti informovali v utorok 14.4.2015 na tlačovej konferencii minister kultúry Marek Maďarič, premiér Robert Fico a spevák Maťo Ďurinda.
Táto správa však nepotešila súkromné rádiá, ktoré tvrdia, že na slovensku nie je z čoho vyberať. Tvrdia tak isto, že ide výrazný zásah do slobody mediálneho podnikania.
Občianske združenie Iniciatíva za slovenskú hudbu kladne prijalo správu Ministerstva kultúry SR o návrhu zákona na podporu hranosti domácej hudobnej produkcie v kvóte 25 percent pre rádiá vysielajúce v éteri Slovenskej republiky. Iniciatíva za slovenskú hudbu vznikla za účelom podpory domácej hudobnej produkcie, sledovania jej hranosti a upozornenia verejnosti-občanov a vlády SR na dlhodobú poddimenzovanú hranosť slovenskej hudby na území Slovenska. Na rozdiel od susedných štátov, ale aj ďalších demokratických štátov Európskej únie a sveta, patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšou hranosťou vlastnej hudby. Mnohé štáty Európy (minimálne ich je 10) majú zavedené kvóty na podporu hranosti domácej produkcie, pričom Slovensko nič podobné v zákone ani v licenciách pre rádiá doteraz nezaviedlo.
Aj následkom toho dochádza k zneužívaniu rádiového éteru Slovenskej republiky, ktorý je považovaný za národný poklad v neprospech slovenskej hudobnej produkcie, čo má následne nepriaznivý dopad aj na ekonomickú situáciu v SR a veľký odliv financií do zahraničia. Dôkazom sú dokumenty Slovenského ochranného zväzu autorského. Slovenský jazyk, ktorý je štátnym jazykom občanov SR je diskriminovaný nízkou vysielanosťou hudby spievanej v slovenskom jazyku. Týka sa to aj jazyka národnostných menšín, ktorý je v rádiovom éteri skoro nepostrehnuteľný. Pričom najprirodzenejšie pre každú krajinu sú práve piesne v materinskom rodnom jazyku. Nízka hranosť slovenskej hudby v rádiách v slovenskom éteri poškodzuje kultúrnu identitu Slovenskej republiky.
Štát chce tak isto podporiť aj mladé kapely tým, že rádio musí hrať aj skladby, ktoré nemajú viac ako 2 roky. Týmto by sa do rádií mohli dostať aj mladé kapely, ktoré si určite zaslúžia pozornosť poslucháčov.