Dvojka prinesie v predvianočných dňoch aj oslavu klasickej hudby a oslavu mladých slovenských hudobníkov. Program Virtuózi V4+ ponúkne divákom príležitosť spoznať mladých hudobníkov a spevákov krajín Vyšehradsej štvorky a Srbska. Ide o jedinečný typ formátu, cieľom ktorého je predstaviť krásu klasickej hudby čo najširšiemu publiku.

Program, ktorý je oslavou klasickej hudby, sa na Dvojke RTVS predstaví už zajtra, 28. 11. o 20.35 h. Virtuózi V4+ je talentová súťaž mladých hudobníkov a spevákov z krajín Vyšehradskej štvorky a Srbska, ktorí svojou brilantnou interpretáciou získali nejeden obdiv. Vynikajú skvelou hrou na klasickom nástroji alebo sú vynikajúcimi klasickými spevákmi. Víťaz bude môcť vystúpiť v najslávnejších koncertných sálach sveta a dokonca aj získať štipendium v jednej z najprestížnejších hudobných inštitúcií. Víťazovi sa tak otvorí možnosť vysnívanej kariéry v klasickej hudbe.

Medzi súťažiacimi 4 Slováci

Súťaž sa začína už túto sobotu 1. semifinálovým kolom, nasledovať budú ďalšie dve semifinálové kolá a napokon, 19. decembra, finále. Programom vás budú komentárom sprevádzať Juraj Čurný a dirigent a klavirista Peter Valentovič, ktorý bol aj zástupcom Slovenska v porote a prezradí pár pikošiek zo zákulisia show.

Zo Slovenska sa do súťažnej show VIRTUÓZI V4+ prebojovali 4 slovenskí súťažiaci – speváčky Vanesa Čierna a Alžbeta Reháková, Ajna Marosz, ktorá hrá na zobcovej flaute a huslista Teo Gertler. Dokument o nich a ich ceste do súťaže si diváci budú môcť pozrieť v sobotu, 28. 11. o 20.10 h. na Dvojke, pred 1. semifinálovým kolom. V ňom sa predstavia Teo Gertler a Anna Marosz, predsedom poroty bude Gabriel Prokofiev, vnuk hudobného skladateľa Sergeja Prokofieva. Na Alžbetu Rehákovú a Vanesu Čiernu sa môžeme tešiť v druhom semifinálovom kole, kde predsedom poroty bude ruský huslista a dirigent Maxim Vengerov. Po 2. semifinálovom kole budú nasledovať workshopy pre mladých finalistov, súťaž sa skončí 19. decembra veľkým finále o 20.10 h. na Dvojke.

Zdroj: Stanislav Čačko, RTVS