6. septembra 2020 , v prvý deň nakrúcania filmu Mission: Impossible Odplata – Prvá časť, Tom Cruise skočil  na motorke z vrcholu nórskeho pohoria  Helsetkopen. Zišiel zo špeciálne vybudovanej rampy na vrchole, ktorý sa nachádza vo výške približne 1 200 metrov nad morom, zrútil sa z výšky 4 000 metrov do rokliny pod sebou, a následne sa mu otvoril padák sotva 500 metrov nad zemou. Mission: Impossible Odplata – Prvá časť je v kinách od 13. júla a sľubuje obrovskú dávku napätia.

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac, ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority.


Najnebezpečnejší kúsok kariéry

Vyššie spomínaný kaskadérsky je považovaný za najnebezpečnejší v Cruisovej kariére, Je na čo sa tešiť, vzhľadom k tomu, že v predchádzajúcich filmoch Mission: Impossible sa okrem iných dych vyrážajúcich pokusov hojdal na vonkajšej strane najvyššej budovy sveta, dubajskej Burdž Chalífa zavesil sa na bok Airbusu A400M počas letu a vyskočil  z Boeingu C-17 Globemaster III z výšky 25 000 stôp, pričom sa mu otvoril padák len 2 000 stôp nad zemou a stal sa prvým človekom, ktorý kedy na filmovom plátne vykonal zoskok z veľkej výšky s nízkym otvorením…

Ako je už u Cruisea štandardom, zoskok na motorke – pri ktorom sa jeho postava Ethan Hunt priblíži k okraju, odhodí motorku a vykoná vysoko riskantný BASE jump v šesťsekundovom okne, ktoré má pred dopadom – sa dlho plánoval. Po ročnom nacvičovaní vo Veľkej Británii počas príprav produkcie do doby, než sa rozbehli kamery, absolvoval viac ako 500 zoskokov padákom a 13 000 motokrosových skokov, aby sa pripravil na najnebezpečnejší kaskadérsky kúsok, aký kedy na plátne absolvoval.

To je najdynamickejší aspekt celého procesu tvorby týchto filmov: ‚Ako sa k tomu postavíme? Čo musíme natrénovať? Ako nadobudneme istoty v zručnostiach, ktoré potrebujeme na dosiahnutie tohto všetkého?” Cruise sa usmieva, „Musíte si položiť otázku: ‚Ako to dopadne?”


Veľmi úspešná séria filmov

Pôvodný film Mission: Impossible (1996) bol Cruisovým prvým filmom na pozícii producenta. „Bola to prvá vec, ktorú som chcel produkovať, pretože som vedel, že to bude zábava,“ hovorí Cruise, „Nevedel som to naisto, ale dúfal som, že by to mohlo byť potenciálne veľmi úspešné pre štúdio.“ Nemýlil sa. V súčasnosti séria Mission: Impossible celosvetovo zarobila viac ako 3,5 miliardy dolárov.

„Vedel som, že ak bude film úspešný, tak sa dočká pokračovania, prinesie nové príbehy a posunie akcie na vyšší level čo bola a stále je  pre mňa veľká výzva,“ hovorí Cruise, „Chcel som experimentovať s akciou a mal som pocit, že takéto filmy sa vtedy ešte nenakrúcali; také, na akých som vyrastal v kine.”

Skvelý zážitok v kinách sľubujú okrem strhujúcich hereckých výkonov aj samotní protagonisti. Tvorcovia pre film získali také herecké osobnosti, akými sú Hayley Atwell, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Esai Morales, Greg Tarzan Davis, Esai Morales, Pom Klementieff a ďalší.

Zaujímavé sú aj lokácie nakrúcania, tvorcovia filmovali v Abú Dhabí, v Ríme, Benátkach, Anglicku a Nórsku.

Film Mission: Impossible Odplata – Prvá časť príde do slovenských kín v distribúcii spoločnosti CinemArt SK už 13. júla.

Zdroj: Perla Žinčíková, CinemArt SK
Foto: CInemArt SK