Andreu a Dominiku, zoskupenie skupiny Morena netreba špeciálne predstavovať. Ich cit k hudbe pretavili do miliónového klipu Neviditeľná žena, ktorá tak pomysliteľne pokrstila ich album. Dievčatá tak starý rok zavŕšili novým albumom a ten nový privítali s ďalším uletením klipom, tentokrát nie z kuchyne, ale z auta so skladbou „Cúvam vpred“

youtube

Lockdown akoby bol pre dievčatá vždy výzva vytvoriť niečo nové. Napokon, veď práve vďaka  spomalenému pracovnému režimu oboch mohol vzniknúť ich spoločný album MORENA, ktorý vydali koncom minulého roka v distribúcii Ruka Hore. Po úspechu ich hitu „Neviditeľná žena“ či „Diva“ sa pustili opäť do ďalšieho natáčania v štýle, ktorý je ich fanúšikom blízky už od začiatku – kamera na jeden záber a k tomu téma vzťahov, prirodzené prostredie a radosť z hudby.

„Ak ma máš rád, otoč ma sám, nedovoľ mi nacúvať späť k nám“ spievajú dievčatá z MORENY v ich novom singli „CÚVAM VPRED!“. Tentokrát pieseň nahrali aj so špeciálnym hosťom na albume, slovenskou hudobnou špičkou – bubeníkom Martinom Valihorom!

„Na albume väčšinu piesní nahrala skvelá bubeníčka Ema Kakarová, s ktorou aj koncertujeme a plánujeme koncertovať. No ešte pred tým, než sme sa s ňou dali dokopy, mali sme s Martinom dávnu kamarátsku dohodu, že raz spolu niečo nahráme. Keď sme dorobili základ „Cúvam vpred“, uvedomili sme si, že to je presne tá pieseň, v ktorej by bolo krásne zachytiť hudobný dialóg s mužskou protipólnou energiou. Vnímali sme ju ako taký rýchly rútiaci sa vlak plný emócii zo vzťahu, z ktorého sa nedá vystúpiť, aj keď už človek cíti, že by už možno mal. Martinove bicie atmosféru úplne presne podporili, bola to česť spolupracovať s tak ostrieľaným hudobníkom, ktorý svoj talent šíri aj so svetovými hudobnými špičkám“ hovorí nadšene Andrea Bučko.

V piesni sa hudobne predstaví aj výborný slovenský gitarista Pavol Bereza, basgitarista Ďuro Varga, ktorého si dievčatá delia aj s kapelou OJV, a na husliach počujeme Barborku Botošovú, ktorá na albume zahviezdila vo viacerých sólach piesní ladených do folklóru.

Poznáte ten pocit, keď v živote nacúvate späť do nejakej situácie, v ktorej sa už dlhodobo cyklíte a zrazu príde ten „aha“ moment – „A DOSŤ!“ ?. Už to začína byť nezmyselná strata času! Aj o tom je nové video Dominiky Kavaschovej a Andrey Bučko, ktoré natočili v Dominikinom Peugeote 208 na parkovisku SND.

„Keď si dve kamarátky prejdú podobnou životnou skúsenosťou a jedna sa druhej zdôveruje , tá druhá to hneď pochopí a dokáže dať oporu, lebo však to dôverne pozná. A keď už má jedna nadhľad, spoločne sa vedia popri tom všetkom, čo ich trápi, zasmiať na vlastnom konaní. Navzájom sa utešia a napokon opäť nájdu silu žiť naplno, tvorivo, radostne. Presne také situácie vznikajú bežne aj v takom aute. Auto symbolizuje nie len ten bezpečný intímny priestor, kde môže dôjsť k vyplakaniu sa a vykričaniu sa (schválne, koľké to poznáte?:) , ale aj ten pocit slobody, dynamickosti… Vzduch, vietor, rýchlosť, dobrodružstvo. To všetko sa skrýva v takej jazde…aj naše fanúšičky nám často posielajú videá práve z auta, kde si nájdu chvíľku pre seba a svoje prežívanie s našou hudbou. Sú to krásne a vzácne videá“, uzatvára Dominika.

Za ich album MORENA, môžeš aktuálne zahlasovať aj v 8.ročníku RUKA HORE AWARDS.

BIO

Andrea Bučko je divadelná režisérka a dramaturgička, no venuje sa aj písaniu hudby a textov, spieva, hrá na klavíri a vyučuje. V roku 2012 vydala debutový akustický album „In the middle of…“, na ktorom spolupracovala s dlhoročnou spoluhráčkou, harfistkou Máriou Kmeťkovou, v roku 2015 album „POLARITY“ a 2018 album Escape. Svoju hudbu prezentovala na rôznych festivaloch doma i v zahraničí ( Jazz fest Wien, Pohoda festival, Bratislavské Jazzové Dni, MEA Jazz festival, LAVA jazz festival, Waves Vienna atď…). Je spoluautorkou hry „Morena“ a medzi jej posledné režijno-dramaturgické počiny patrí „Kráska a zviera“ v nitrianskom Starom divadle a Samotári v Pistoriho paláci v Bratislave (v spolupráci s režisérom Tomášom Procházkom).

Dominika Kavaschová je jednou z najobsadzovanejších herečiek Slovenského národného divadla. Je už dvojnásobnou laureátkou prestížnej divadelnej ceny Dosky a spoluautorkou hry „Morena“ v SND a Taxi Bratislava v divadle Gunagu. Pochádza z Košíc, no už jedenásty rok žije a tvorí v Bratislave. Okrem pôsobenia v SND a Gunagu pravidelne hosťuje v divadlách Aréna, Astorka, L+S, Štúdio 12. Okrem divadla sa venuje aj natáčaniu, má za sebou niekoľko projektov ako „Doktor Ludsky, Panelák, Odsúdené, Prázdniny, Hotel Deluxe, Chlapi neplačú, Sestričky a Oteckovia“.

Zdroj: Jana Trellová, Ruka Hore
Foto: youtube.com