Prvý augustový víkend by si mal byť v Hontianskych Nemciach. Na Viniciach. Prečo ? „No lebo medveď,“ povedali si mladí organizátori už 6.ročníka festivalu Atmosféra. V tomto štýle sa nesie celá najuletenejšia festivalová kampaň na event uprostred Slovenska. Ak si vo svojom meste ešte nestretol medveďa v kostýme, vylepujúceho plagáty na festival neďaleko Banskej Štiavnice, zrejme si prišiel o veľa. Medveď na videách uprostred ľudí hľadá tú správnu Atmosféru, a popri tom na postoch na sociálnych médiách baví ľudí svojimi pozvánkami na augustové otvorenie festivalu. Ak aj ty hľadáš niečo malé a jedinečné, čítaj ďalej.

„Chcela som priniesť niečo nové, niečo s čím sa ľudia v Hontianskych Nemciach bežne nestretnú, a ukázať ľuďom na dedine, že nie každá akcia musí byť len o folklóre, guľáši a pive. Vytvorila som preto s pomocou mnohých ľudí a dobrovoľníkov jedinečné podujatie, kde vezmeš so sebou mamu, starkú, brata či sestru, a každí si príde na svoje,“ hovorí organizátorka Grétka. V čase keď začínala, očakávala maximálne do 200 ľudí v priestoroch kultúrneho domu. Dnes riadi tím dobrovoľníkov, ktorí zabezpečujú stanové a karavanové mestečko pre návštevníkov na zelenej lúke na Viniciach neďaľeko obce. A návštevníkov, ktorí už pravidelne prichádzajú z celého Slovenska, môže rátať na stovky. Lístky sa rýchlo míňajú.

„Chcem aby Atmosféra navždy ostala malý festival. Chcem vybudovať komunitu ľudí, ktorí sa každoročne prídu stretnúť s niečím novým, čo sme pre nich pripravili,“ dodáva Grétka. Po minulých ročníkoch, kedy na festivale mimo civilizácie vystúpili Vec alebo aj Korben Dallas, aj tento rok sa majú ľudia na čo tešiť. Len stručný zoznam intepretov a aktivít zahŕňa kapely ako Billy Barman, Longital, Katarína Máliková, Rusín Čendeš Orchestra či Martin Geišberg. Priestor dostanú aj menšie kapely ako Transpolune, Konekshan, Chris Ellys alebo Alex Kelman. Súčasťou budú sprievodné diskusie od OZ Živica, Nadácie zastavme korupciu, ďalej čítačky kníh, dizajn prednášky, cestopisy, profesionálne workshopy na pamäť nie len pre dôchodcov, Capoeira tréning a cvičenia Jogy, a samozrejme divadlá a tvorivé dieľne pre najmenších.

Skutočne čaro malých festivaloch je o rodine, o intenzívnych zážitkoch a o zábave, ktorú zdieľaš s ľuďmi, ktorých poznáš a zároveň, máš možnosť spoznať vždy niečo nové. Alternatívu voči hluku okolo. Je to o prekonávaní hraníc, kedy si môžeš veselo zaskákať na pódiu s kapelami, ísť na pivo s účinkujúcimi či pýtať na všetko, čo ťa zaujíma. Kedykoľvek. Je to o pocite, ktorý s tebou ostane dlho potom, čo sa vrátiš z iného sveta, zo zelenej lúky mimo civilizácie. Festival Atmosféra vznikol pred 6.rokmi ako počin stredoškoláčky Grétky, ktorá chcela priniesť niečo nové do svojej rodnej obce. Niečo viac než len pivo a guľáš. Ešte váhaš zažiť takúto Atmosféru?