Necelý mesiac po získaní ocenenia Album roka / Cena novinárov 2018 na Radio_Head Awards za album False Beacon sa Autumnist pripomína s iným opusom, ktorý bol rovnakým titulom poctený v roku 2010. Debutový eponymný album Autumnist vyšiel v januári pred desiatimi rokmi a pri tejto príležitosti vychádza prvýkrát na vinyle v sobotu 13.4. na Record Store Day.

Album v dobe svojho vydania zaujal netradičným zvukom a je považovaný za nadžánrový a absolútne mimo prúdu stojaci album s výraznými melódiami, napriek tomu, že až na jednu skladbu je celý inštrumentálny. Hudobná kritika bola k nemu veľmi priaznivá, čoho dôkazom bolo množstvo nadšených recenzií v slovenských, ale aj českých médiách.

Žlté vinylové elpéčko je jedným z troch tohtoročných príspevkov slovenských kapiel k tomuto sviatku obchodov s fyzickými hudobnými nosičmi. Pri tejto príležitosti sa bude dať v tento deň kúpiť exkluzívne iba v obchodíku Wegart v centre Bratislavy, ktorý sa do aktivít na Record Store Day zapája každoročne. Všetky kópie albumu na akciu budú dopredu podpísané súčasnými členmi kapely, keďže osobne sa kvôli koncertu v rámci Nu Sound Of Visegrad tejto udalosti nezúčastnia.

Album Autumnist vychádza v limitovanom náklade 150 ks s originálnym “urbánnym” artworkom od Vlada Ďurajku, ktorý bol oproti pôvodnej verzii mierne modifikovaný, všetky kópie sú očíslované. Skladby prešli remasteringom , o ktorý sa postaral Tom Karásek v štúdiu Gargle & Expel. Špeciálna digitálna verzia albumu, dostupná prostredníctvom priloženého download kódu, obsahuje aj tri bonusové skladby – dva remixy skladby The Velvet Incident od producentov Duhan a Cefaploid 9000 ako aj raritnú úpravu skladby The Novelist pre tanečné predstavenie. Vinyl bude dostupný na zakúpenie v kamenných obchodoch prostredníctvom distribúcie Wegart ako aj v e-shopoch oboch vydavateľstiev a na Bandcamp profile kapely.

Kapela Autumnist sa v januári zúčastnila aj vďaka pomoci z Fondu na podporu umenia festivalu Eurosonic Noorderslag 2019 v rámci česko-slovenského fokusu, kde zanechala priaznivý dojem.

Autumnist (bio)
Hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom. Autumnist je projekt Vlada Ďurajku a pôvodne pod názvom Abuse vydal niekoľko EPs ako Silt, 4th Floor Sinking (2001) či Sleepfields (2002). Kritikou i poslucháčmi výborne prijatý debutový album The Great Outdoors (2005) bol nasledovaný množstvom koncertov. Eponymný album The Autumnist (2009) bol ocenený ako Album roka 2009 podľa kritikov v rámci Radio_Head Awards. Na Sound Of Unrest (2013) je badať trend mierneho vzďaľovania sa od elektroniky v ústrety organickejšiemu zvuku. Na zatiaľ poslednom albume False Beacon z roku 2018 hosťovalo viacero známych spevákov (Bulp, Nina Kohoutová, Gabriel Kain atď.) a získal cenu Album roka / Cena novinárov 2018 na Radio_Head Awards.

Autumnist naživo je pôsobivá päťčlenná kapela, elektroniku dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a alternujúci saxofón s klarinetom spolu s podporou synchronizovanej videoprojekcie a hosťujúcich vokalistov. Kapela sa objavila na viacerých zahraničných festivaloch a kluboch a predskakovala naživo známe projekty ako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra či Mouse on Mars.

Zdroj: Deadred Records*
Foto: Tomáš Kuša

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.