Takmer na deň presne, tri roky po vydaní nahrávky Údolia a kopce, vychádza tretí album Bad Karma Boy – Prekrásny nový svet. K soulovému zvuku z debutovej štúdiovky a psychedelickej atmosfére jej následníka pridávajú Bad Karma Boy ďalšie vrstvy, farby a významy. Oveľa viac sa hrajú s elektronikou, spomaľujú, texty pôsobia hĺbavejšie, filozofickejšie a kapela synergickejšie, ako kedykoľvek predtým. Album vychádza 30.10. pod značkou Slnko Records a od 3. novembra bude dostupný na streamingových službách. O týždeň neskôr vyjde aj na CD.

„Nechajte si vaše utópie/chceme spoločnosť/radšej slobodnú/menej dokonalú,” spievajú Adela Tihláriková a Juraj Marikovič v pesničke, ktorá vznikla pri jednom z dovolenkových únikov od reality. Text je inšpirovaný knihou Prekrásny nový svet od britského spisovateľa a filozofa Aldousa Huxleyho. V katastrofickom románe sa nám ponúka scenár, ako by mohlo vyzerať ľudstvo, keby sme niektoré naše utopické myšlienky o smerovaní spoločnosti dotiahli do konca.

„Kniha nás oboch už dávnejšie nadchla natoľko, že sme sa nakoniec podľa nej rozhodli pomenovať náš tretí album. Je v nej obsiahnuté veľa z toho, nad čím aktuálne uvažujeme, vrátane faktu, že z minulosti sme sa naučili akurát to, že sa z nej učiť nevieme,”  hovorí klaviristka a najnovšie aj speváčka Bad Karma Boy Adela Tihláriková.

Kapela vznikla v Bratislave pred piatimi rokmi a na jar 2013 vydala svoj eponymný debut vo vydavateľstve Slnko Records. Album bol hneď zaradený medzi najpríjemnejšie prekvapenia domácej alternatívnej scény a ocitol sa v niekoľkých výročných česko-slovenských rebríčkoch najlepších nahrávok. Skloňovala sa v nich osobitá atmosféra chytľavých pesničiek so slovenskými textami, zaujímavé zvukové plochy a nástroje ako omnichord, vibrafón, ondes či kalimba. Čoskoro prišli vystúpenia na Grape festivale, Pohode, Colours of Ostrava, ale aj v zahraničí na jednom z najväčších európskych showcase festivalov Tallinn Music Week.

Odvaha a chuť experimentovať neopustila Bad Karma Boy ani pri treťom albume Prekrásny nový svet. Už v prvom zverejnenom singli Palmy ohlásila kapela spoluprácu s rešpektovaným hudobníkom a producentom Pištom Kráľovičom (nvmeri, FVLCRVM) a priblížila sa tak bližšie k elektronickému zvuku. „Práve spolupráca s Pištom v roli spoluproducenta bola jednou z najzásadnejších vecí pre celý album a myslím, že ho hudobne dostala do úplne iného vesmíru. Pišta dal pesničkám nový smer, ktorý častokrát v protiklade dopĺňal ich pôvodný nápad a náladu. Napriek tomu mám pocit, že nahrávka znie prirodzene a veci do seba zapadajú, ako keby sme ich spolu aj skladali,“ hovorí Juraj Marikovič.

Výrazný posun na Prekrásnom novom svete spočíva aj v speve. Okrem Juraja Marikoviča sa ho totiž prvýkrát ujala aj klaviristka Adela Tihláriková a prispela vlastnými kompozíciami a nápadmi. Toto prekvapenie si Bad Karma Boy nechávali až na poslednú chvíľu, keďže Adelu zatiaľ nebolo počuť sólo na koncertoch ani v poradí druhom singli Na dne rieky. Silné synergické momenty tak ešte ostávajú skryté do 3. novembra, kedy sa album objaví aj na streamingových službách. Zatiaľ je dostupný vo forme MP3 na webe vydavateľstva Slnko Records.

Fanúšikovia kvalitnej hudby si už teraz môžu zapísať do kalendárov krsty v Prahe (15.11. v Café v Lese) a Bratislave (23.11. v Ateliéri Babylon). Hosťom Bad Karma Boy bude v oboch prípadoch česká kapela Mayen. VIac informácii o kapele Bad Karma Boy nájdete na ich oficiálnej facebook stránke alebo instagram profile.

 

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Viktor Cicko (foto) a Damián Pastirčák (art direction)