kontrast production

Speváčku BARB je špecifická nielen svojim éterickým vzhľadom, ale aj hudobným prejavom. Svojou poslednou sólo skladbou  „PAPACAU“ otvorila mladá interpretka témy, týkajúce sa vzťahov, najmä žien či ľudskú závislosť na mobilných zariadeniach. Jej nová skladba „Filtre“ prichádza zasa s aktuálnou témou o instagramových filtroch.

,,Song som napísala  ešte minulý rok . Každá, každá jedna baba na mojich sociálnych sieťach v stories mala filter. Vravela som si, baby, prečo to robíte. Ja chcem vidieť reálnu pokožku, chcem vidieť prirodzenú nedokonalosť, nie umelú dokonalosť. A najhoršie bolo, že ja som tie baby takto naživo nespoznala. Vyzerali úplne inak,“ vysvetľuje BARB, prečo vznikol song.

Na spoluprácu si zavolala Natáliu Bagárovú, sestru Moniky Bagárovej, ktorá dodala skladbe aj druhý pohľad na danú problematiku. Téma filtrov a ich vplyv na mladé dievčatá sa rieši už veľmi dlhú dobu. Rovnako aj následne vzniknuté psychické problémy, ktoré používateľky filtrov vnímajú od svojho okolia. Veď niekedy vzhľad na sociálnych sieťach a vzhľad v realite je úplne iný a to vyvoláva miestami agresívny postoj, najmä v tejto dobe prirodzenosti. Motiváciu na vytvorenia tohto songu dalo BARB aj jej presvedčenie o tom, že každý by mal byť sám sebou, aj na internete.

„Priniesť nedokonalosť a reálnosť na piedestál pred umelou inteligenciou. Oslava vlastnej originálnej identity. Aj keď nie je taká pekná ako sa nám často zdá.  Ale som to ja. V zrkadle svoj odraz neoklamem, zmeniť dokážem len pohľad na samu seba. A pokúsiť sa vyhrať ten boj vlastného porovnávania sa a vedieť si povedať, takto je to super a milujem sa. A aj ona je super a je to ok,“ apeluje vo svojej novej skladbe BARB.

O produkciu sa postaral zahraničný beatmaker Pacific, ktorého doplnil slovenský talent menom DoubleM. Finálny mix a master zastrešil choppinbeats, ktorý produkoval tracky pre Rytmusa, Ega, Refewa a ďalších. Videoklip natáčal Marks, kde sa okrem kamery podieľal aj na finálnom strihu.


,,Text vznikol z vlastnej frustrácie. Jednak som si na svojich storkách s filtrami pripadala divne a za druhé  som chcela vyjadriť svoj názor na to, že to fakt nie je v pohode. Nie je v pohode, že sa baba hanbí pridať video bez filtra, pretože sa tam sama sebe nepáči. Po tretie, filtre stoja za mániou zväčšovania pier, znižovania tváre, operácii nosa, kontúrovania tváre. Nie je ok, že nepoznám dievča, ktoré by nad zväčšením pier nikdy neuvažovalo. Vrátane mňa. Filtre ti nastavia zrkadlo – ukážu ti tvoje lepšie vyzerajúce dvojča, na ktoré by si žiarlila lebo by bolo krajšie než ty, všetci by ho mali radšej než teba. A vidieť takéto dvojča každý deň pri otvorení Instagram? Komu by z toho nehrablo. Preto je len otázka času a peňazí kedy sa ním budeš chcieť stať aj v realite,“ uzatvára BARB.

Zdroj: Jana Trellová, Ruka Hore