nutprodukcia

Filmovému debutu slovenského režiséra Michala Blaška sa podarilo zaujať programových zostavovateľov hneď dvoch z najvýznamnejších svetových filmových festivalov. Pred mesiacom tvorcovia zverejnili, že drámu Obeť uvedie vo svetovej premiére Medzinárodný filmový festival Benátky, najstaršie podujatie tohto typu. K nemu sa najnovšie pridal Medzinárodný filmový festival Toronto, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie festivaly sveta s mimoriadne silný filmovým trhom a snímku na ňom čaká severoamerická premiéra. V kanadskom veľkomeste festival začne 8. septembra a potrvá do 18. septembra. Obeť počas neho vstúpi aj do slovenskej kinodistribúcie – publikum sa na ňu môže tešiť od štvrtka 15. septembra.

V centre pozornosti filmového príbehu aj jeho čerstvo zverejneného plagátu stojí hrdinka Irina. Slobodná matka z Ukrajiny žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeťje príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie.

Michal Blaško vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Filmovej akadémii Miroslava Ondříčka v Písku. Darilo sa mu už ako študentovi, jeho bakalársky film Atlantída, 2003 uviedol v roku 2017 Festival v Cannes. Rovnaká snímka bola ocenená Českým levom za najlepší študentský film roka. Okrem úspešných študentských filmov má mladý tvorca množstvo skúseností s televíznou tvorbou – pracoval na seriáloch Slovania, Za sklom, Profesor T či na minisérii Podezření, ktorá mala premiéru na ďalšom z najvýznamnejších svetových festivalov, na nemeckom Berlinale.


Svoj celovečerný debut nakrútil Blaško podľa scenára Jakuba Medveckého, scenáristu filmov Ostrým nožom či Na značky!. Snímka vznikla v slovensko-česko-nemeckej koprodukcii. Produkujú ju filmové spoločnosti nutprodukcianutprodukce, koproducentmi sú Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize a Electric Sheep. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Eurimages, Hamburg Film Fund, German Federal Film Fund, Creative Europe MEDIA, Jihomoravský fond, Ústecký kraj, Plzeňský kraj. Účasť na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach finančne podporil Audiovizuálny fond. Do slovenských kín tento film prinesie distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: Peter Gašparík, Continental film
Foto: nutprodukcia