V Prešove vznikla unikátna skupina Blikajúci Dychový Hudobný Systém, ktorej heslom je Led there be light a Led the light be with you. Štvoricu hudobníkov, ktorí hrajú na dychové akustické nástroje a veľký bubon pri vzniku tejto kapely zaujímalo, či dokáže dychovka hrať tanečnú hudbu. Pridali k tomu pôsobivú svetelnú šou a už si stihli získať prvých fanúšikov nielen v Prešove, ale aj na Vrbovských vetroch, v Banskej Štiavnici, Poráči, Svätom Jure a sú pripravení na ďalšie hudobné zážitky. Aby ukázali ako to vyzerá naživo, uverejnili prvý singel Kurča so zábermi priamo z týchto spomínaných vystúpení.

„Nevedeli sme ako sa robí tanečná hudba, tak sme si pustili v hudobnom programe slučku, potom ju vypli a pustili inú slučku, opakovali to a skúšali urobiť niečo tanečné. Jeden z prvých motívov, na ktorom sme sa zabávali bol ten, ako robí kurča. A teraz s nami ľudia kotkodákali na koncerte. Presne tento moment ma baví, idú do niečoho o čom netušia a ešte sa pri tom zabávajú,“ priznal trombonista Tomáš Paľo.

Skupina si nemyslí, že sa jej publikum dá nejako zaškatuľkovať, lebo ešte sami netušia čo hrajú. Hrajú to čo im napadne a snažia sa, aby to bolo tanečné. Potvrdzujú to slová hráča na veľký bubon Tomáša Urbana. „Myslím si, že ktokoľvek nás vidí, tak sa minimálne zasmeje na tom, že vidí štyroch ľudí, ktorí hrajú na divných nástrojoch tanečnú hudbu.“

Skupina sa vôbec netají tým, že svojou tvorbou chce zachrániť rave a napríklad aj techno. „Taký rave, ktorý je z rokov ´88 a ´89, keď sa ľudia schádzali večer a do rána tancovali na poli, tento rave chceme pochopiteľne zachrániť. Už sme takto hrali v Poráči a bolo to neuveriteľné. Aj techno by sme radi zachránili, len ešte presne nevieme čo je to techno, tak sa to učíme postupne,“ dodáva trombonista. „V zásade sme, ale naozaj chceli skúsiť, či vieme spraviť na trombóne, veľkom bubne, saxofóne a trumpete tanečnú hudbu, ktorá je dobrá na tancovanie a je moderná.“

Blikajúci Dychový Hudobný Systém sú Tomáš Paľo (trombón), Lukáš Gulden (saxofón), Tomáš Urban (bubon) a Jaroslav Janek (trumpeta). Pred tým vystupovali ako dychovka pod názvom Cyklišťanka na cyklistických podujatiach. „Našim vysnívaným cieľom je zahrať si raz na diskotéke na Ibize,“ priznáva trombonista bez akéhokoľvek náznaku sarkazmu. Pre viac informácií sledujte najmä facebookový profil kapely BDHS – Blikajúci Dychový Hudobný Systém.