Slovenské publikum sa už o pár dní ocitne na planéte Pandora.  Vďaka Cirque du Soleil diváci prežijú príbeh Na’vijčanov, odohrávajúci sa tisícky rokov pred udalosťami zachytenými vo filme AVATAR od Jamesa Camerona. Históriu, ktorá sa udiala predtým, než prvý človek vkročil na Pandoru, počas siedmych predstavení predstavia artisti na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave  od 28. februára 2019 do 03. marca 2019.

Na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu je od nedele poriadne rušno. Hokejová aréna, ktorá pojme najväčšie publikum na Slovensku, sa premieňa na planétu Pandora. Už 28.2.2019 odštartuje sedem predstavení  Cirque du Soleil TORUK – The First Flight (prvý let). Farebná show, ktorá divákom vyrozpráva mytický príbeh o prvom Toruk Maktu, Na´vijskom chlapcovi, ktorý ako prvý skrotil a osedlal bájneho lietajúceho predátora. Téma Toruka a jeho skrotenia bola kľúčová i v kasovom trháku Avatar od Jamesa Camerona.

Najväčšia produkcia tohto roka

Slovenské hranice uplynulý víkend prekročilo 38 kamiónov naplnených technikou, scénou a kostýmami, ktoré sú súčasťou dych berúceho artistického predstavenia. Stavba obrovskej scény, ktorá má 26x50m, zaberie zdatným technikom niekoľko dní. Prvá skúška  sa uskutoční už v priebehu týždňa.

Zaujímavosťou je, že plocha, na ktorej sa vystupuje, je založená na Fibonaciho špirále. Tvar je určený starovekou číselnou postupnosťou, v ktorej každé číslo je súčtom dvoch predchádzajúcich čísel.

Celá plocha scény je pokrytá špeciálnou látkou a používa sa na premietanie. Vďaka tejto technológii diváci na predstavení zažijú nádherné vizuálne divadlo. Celkový rozmer projekcie, bez projekcie, ktorá presahuje do publika, je zhruba 6096 metrov štvorcových – viac než päťnásobok štandardného IMAX plátna.

Na scéne sa postupne vystrieda niekoľko monumentálnych stavieb ako napríklad Hometree – strom, v ktorom Na´vijský ľud žije, je široký 24,3m a vysoký 12,2m. Ostrov, ktorý sa nachádza v strede scény a na ktorom artisti predvádzajú svoje akrobacie, obsahuje i ohnivú jamu a taktiež obrovský kruhový bubon. Azda najznámejším prvkom súvisiacim s Na´vijčanmi je Strom duší a nebude chýbať ani na pripravovanej šou. Jeho krásu podčiarknu konáre stromu, ktoré  sú pokryté tisíckami LED svetiel.
 

Autentické zvuky prírody i LIVE spevácke vystúpenie  

Na pódiu sa predstaví aj speváčka a perkusionista, ktorí ponúknu živé vystúpenie v sprievode prednahratej hudby, ktorá tvorí soundtrack show. Ostatné zvuky, ktoré budú návštevníci počas predstavení počuť, boli vytvorené, aby   čo najviac vystihovali atmosféru Pandory,  a preto sú použité najprirodzenejšie zvuky ako kroky na suchých listoch, palica udierajúca o peň stromu či vetvy stromu bijúce o zem. Mnoho zvukov vzniklo v lese a sú použité tak, ako boli nahrané, bez úprav v štúdiu. Vlastný nezameniteľný hudobný motív má aj samotný Toruk.

Toruk preletí ponad divákov

Pred očami divákov bude lietať až osemnásť šarkanov, vrátane Toruka,  Červeno-oranžového vládcu oblohy. Obrovský ťažný šarkan, ktorý má 197 metrov štvorcových, počas scény v horách Haleluja vyletí ponad publikum. Diváci, ponad ktorých Toruk preletí, ucítia prievan, ktorý za sebou šarkan počas preletu vytvára.

Súčasťou predstavenia sú aj gigantické bábky, ktoré sú ovládané telami artistov. Bábkari sú vybavení mikrofónmi a vytvárajú si vlastné zvuky zvierat pre dokonalú synchronizáciu so svojimi pohybmi.

V šou je použitých 115 kostýmov, čo je v priemere 3,3 kostýmu na jedného účinkujúceho a vytvorených bolo viac ako 1000 položiek – vrátane obuvi, dekorácií hlavy a náhrdelníkov.

TORUK – TheFirstFlight (prvý let) je mytický príbeh, v ktorom sa dvaja chlapci z klanu Omatikaya, Ralu a Entu, rozhodnú vziať udalosti do vlastných rúk a chcú odvrátiť prírodnú katastrofu, ktorá by zničila Strom duší. Spoločne so svojou novou priateľkou Tsyal, jedinou dcérou vodcu Tawkami klanu, sa vydajú na výpravu do vznášajúcich sa hôr.

Ako tento príbeh dopadne, sa diváci dozvedia  na siedmych predstaveniach TORUK – The First Flight (prvý let), ktoré sa uskutočnia na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu od 28.2.2019 do 3.3.2019. Vstupenky sú dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal.

Zdroj: Janka Marczellová, Vivien