Strašných 48 rokov žije kosatka Lolita (pôvodne Tokitae) uväznená v najmenšej umelej nádrži Severnej Ameriky, v zábavnom parku „Miami seaquarium“! Ochranárske organizácie roky bojujú za jej záchranu a návrat do prirodzeného prostredia, tam, kde stále voľne žijú členovia jej rodiny, vrátane jej 85 ročnej matky, no zatiaľ márne. Napriek tomu, že odchyty týchto mimoriadne inteligentných tvorov sú už niekoľko desaťročí zakázané! Osud Lolity je o to smutnejší, že žije osamotená, pričom pre kosatky je normálne fungovať vo väčších rodinných spoločenstvách. Aj preto sa aktivisti na celom svete opäť rozhodli poukázať na túto alarmujúcu situáciu a organizujú protesty s cieľom zachrániť kosatku, ktorá je jednou z dvoch najdlhšie väznených kosatiek na svete. Protestné zhromaždenie bude aj v Bratislave a to v sobotu 16-ho júna.

Príbeh kosatky Lolity dojíma milovníkov zvierat už takmer polstoročie. Odvtedy, keď ju ako štvorročné mláďa odtrhli od jej rodiny, uniesli z Washingtonských vôd a umiestnili v malom nevyhovujúcom bazéne, už uplynulo 48 rokov. Takmer taký dlhý čas sa ochranárske združenia snažia o jej návrat do oceánu, ale márne.

„Lolita trpí. Život v nádrži, ktorej hĺbka jej neumožňuje ani sa ponoriť a ukryť pred silným miamským slnkom, je pre ňu strašný. 38 rokov je tam navyše bez spoločnosti inej kosatky! Pred tým jej 10 rokov robil spoločnosť samec Hugo, ktorý však v dôsledku neustáleho narážania hlavy do stien nádrže, v roku 1980 zahynul. Pre kosatky je prirodzené, že po celý život spolu žijú celé generácie v stádach a klanoch. Jedným z úspechov ochrancov zvierat je, že sa podarilo dosiahnuť, aby odchyt kosatiek pre účely zábavy v Amerike zakázali už v roku 1976, Lolite to však nepomohlo. Je poslednou z kosatiek z komunity takzvaných Južných rezidentov, ktorá prežila v zajatí taký dlhý čas. Myslím, že by si zaslúžila, aby vo veku 52 rokov nebola len otrokom zábavy, ale aby sa mohla vrátiť domov, do pobrežného azylu, kde sa postupne bude pripravovať na život na slobode a návrat k svojej rodine,“ vraví organizátorka slovenského zhromaždenia za Lolitu Nicole Giller.

Aktivisti po celom svete sa rozhodli na tento alarmujúci stav opäť upozorniť a organizujú protestné pochody za záchranu Lolity. Tentoraz sa k nim pridáva aj Bratislava.

„Vítaní sú všetci, ktorí nesúhlasia s tým, aby sa taký inteligentný a citlivý tvor ako je kosatka, väznil 48 rokov. Budem rada, ak čo najviac Bratislavčanov a návštevníkov mesta príde vyjadriť svoj názor na to, aby sa najosamelejšia kosatka na svete, Lolita, vrátila tam, odkiaľ bola v roku 1970 ukradnutá a odtrhnutá od svojej rodiny. Verím, že sa nás nájde veľa, ktorým to nie je ľahostajné,“ uzavrela Nicole Giller.

Detailný plán návratu Lolity do prirodzeného prostredia, ako aj všetky informácie o nej nájdete tu: orcanetwork.org

Zhromaždenie na podporu Lolity bude v sobotu 16-ho júna na Šafárikovm námestí v Bratislave. Začiatok je o 11.tej hodine. Podrobnosti o akcii sú na facebooku.

Zdroj: Eva Sládková, Propaganda House