Kultúrna iniciatíva Cena Oskára Čepana cíti solidárnosť s obeťami vojny a vyslovuje sa proti agresii a porušovaniu ľudských práv. Organizátori cítia, že projekt nemôže byť rovnaký ako v mierových časoch. Preto sa tento rok rozhodli pre nesúťažný model a nevyhlásenie laureáta či laureátky v závere. Ocenením bude spoločná výstava vybraných umelcov a umelkýň. Otvorená výzva na prihlasovanie sa je prístupná do 31. marca tohto roku. Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia po 27. raz.

Svojou prácou chceme prispieť k obhajobe a posilňovaniu hodnôt, ktoré považujeme za správne a ktorých devastácia sa nám odohráva priamo pred očami. Vyzývame k prihlasovaniu sa vizuálnych umelcov a umelkýň do veku 40 rokov, ktorí žijú na Slovensku, alebo sa tu narodili, absolvovali tu vysokú školu a odišli žiť do zahraničia. Prihlásiť sa je možné do 31. 03., do polnoci, cez webovú stránku oskarcepan.sk. Mená vybraných umelcov a umelkýň budú známe v apríli,“ povedala riaditeľka projektu Lucia Gavulová.

Aktuálny, v poradí 27. ročník Ceny Oskára Čepana, ostáva v hlavnom meste. Vlani po prvý raz nadviazali organizátori spoluprácu s Kunsthalle Bratislava, ktorá bude pokračovať aj v tomto roku. V jej výstavných priestoroch sa uskutoční finálová výstava umelcov a umelkýň.

Súťaž, resp. „meranie si síl“, obzvlášť v týchto časoch je niečím, čo sa možno viac ako inokedy vyslovene nehodí; možnosť súťažiť na základe slobodnej voľby je relevantné v stave mieru, keď sa ľudia majú v rámci možností dobre a možno lepšie znášajú očakávania a tlaky, ktoré projekt tohto charakteru so sebou nesie. Teraz sa ani nám príliš nedarí podporovať tento naratív. Rozhodli sme sa preto tento rok vyhlásiť Cenu Oskára Čepana v podobe štipendia, teda podpory vzniku nových umeleckých projektov alebo dokončenia rozpracovaných a ich prezentácie formou spoločnej výstavy, bez vyhlásenia laureáta či laureátky v závere. Stav vojny je stav prechodný, no nikto nevie, ako dlho môže trvať. Ak sa raz do Európy vráti mier, možno sa budeme vedieť vrátiť aj k modelu súťaženia. Zatiaľ sa nám o tom premýšľa ťažko…, dodala Lucia Gavulová. „Začiatkom mája zároveň uskutočníme verejný panel, v rámci ktorého sa o smerovaní ceny budeme rozprávať s relevantnými odborníkmi a odborníčkami. Bližšie informácie budeme komunikovať včas.“


Rok 2022 je pre Cenu Oskára Čepana okrem iného aj „spájajúcim“ rokom, v zmysle stretnutia sa v ňom štyroch ročníkov naraz. Len koncom februára skončila spoločná výstava minuloročných finalistov a finalistiek, koncom apríla sa uskutoční prezentácia laureáta z roku 2019 Erika Sikoru a onedlho na to samostatná výstava víťazky Ceny Oskára Čepana 2020 Daniely Krajčovej. Zároveň sa pripravuje vydanie publikácie k Cene Oskára Čepana 2020 a taktiež publikácia k Cene Oskára Čepana a výstave All In. At Least, a Possibility… , ktoré sa týkali roku 2021. Na jeseň je naplánovaná samostatná výstava laureátky z roku 2018 Emílie Rigovej vo viedenskom mumok-u.

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom/umelkyniam do veku 40 rokov. Účasť v projekte nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom.


Organizátor: Nadácia – Centrum súčasného umenia
Spoluorganizátor: platforma na podporu umenia collective, Kunsthalle Bratislava
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partneri: J&T Banka, Trust for Mutual Understanding, Residency Unlimited, Young Visual Artists Awards
Mediálni partneri: Denník N, RTVS, Rádio Devín, Rádio_FM, SITA, WebNoviny.sk, Flash Art, Artalk.cz, Vlna

Zdroj: Zuzana Golianová, Mediálna podpora Ceny Oskára Čepana 2022