Keď Mária bola malá je názov detského muzikálu, ktorý vznikol v obci Boleráz. Z lokálneho polhodinového muzikálu narástol do viac ako hodiny, ktorá zahreje nejedno srdce.

Autorský muzikál Juraja Gonšora sa svojim spracovaním radí medzi tzv. sung-through muzikály, v ktorých dej tvoria výlučne piesne. Autor tak pokračuje v tradícii školy autorskej dvojice Webber / Rice, ktorí si za svoje prvé veľké diela vybrali tiež motívy z Biblie – Jozef a jeho úžasný pestrofarebný plašť a Jesus Christ Superstar. Tiež nadväzuje na úspešné gospelové slovenské muzikály 90. rokov Pilátová žena, Láska je silnejšia.

Dielo vznikalo postupne ako mozaika jednotlivých piesní, ktoré neskôr spolu dali pomyslený dej. Muzikál mal premiéru počas Noci kostolov 24. 5. 2019 v nenápadnom kostolíku v Klčovanoch. Nacvičil ho detský hudobný súbor Podzámok a pomáhal mu spevácky zbor SiNaj. Príbeh o malej Márii súbory odohrali minulý rok ešte párkrát – na detskom stejdžiku festivalu Lumen a v dvoch reprízach.

V novembri vychádza CD s kompletným muzikálom, ktorého avizuje aj videoklip Chválospev Anny. Videoklip sa točil v domácom prostredí – v kostole Michala archanjela v Boleráze v čase uvoľnenia opatrení. „Chválospev Anny naživo ešte nezaznel, pretože z pôvodne tridsaťpiesňového diela odznela na premiére najprv len polovica. Postupne sme celé predstavenie rozširovali o ďalšie už napísané piesne. Tento rok sme mali v pláne ďalšie reprízy – odohrať ich tak, ako sú zaznamenané na CD.

Podzámok a SiNaj sú zoskupenia, ktoré spája radosť z hrania a predostrieť pred nich na naštudovanie celé predstavenie by bolo priveľkým sústom. Takto v priebehu rokov 2019 – 2020 oba zoskupenia a ich rodiny prežili s muzikálom zaujímavé životné obdobie.“ uviedol autor. „Po repríze koncom októbra nám ani nenapadlo, že do roka bude na svete CD, ale ani to, že muzikál v roku 2020 ani raz nezahráme. Preto sme radi, že zaznamenanie kompletného muzikálu na CD sa aj v tomto náročnom roku pre kultúru podarilo v pôvodnej zostave s pôvodnými hercami spevákmi a speváčikmi.“ uzatvára Gonšor, ktorý má, spolu s muzikálom, na konte ďalšie detské gospelové piesne.

Viac informácií získate na webovej stránke.

Zdroj: Juraj Gonšor, OZ Podzámok

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.