Chvíľka poézie bude tentokrát výnimočná vo viacerých smeroch. Jej tvorcovia nielen pôsobivo zobrazili pocity z diania okolo koronakrízy, ale RTVS ju po prvý raz uvedie naraz v premiére na televíznej Dvojke a Rádiu Devín. Termín vysielania je zámerný – v sobotu 25. apríla uplynie presne mesiac od zavedenia povinnosti nosiť rúška, ktoré sa v čase pandémie stali aj akýmsi spájajúcim prvkom pre obyvateľov na Slovensku. Chvíľka poézie odznie o 12:00.

Tomáš Klenovský

Mimoriadnu situáciu, ktorá sa pred niekoľkými mesiacmi zdala byť absurdná, realisticky vystihujú básne Michala Habaja Vyslobodenie a Zasvätenie zo zbierky Caput mortum, ktoré písal v rokoch 2011 až 2014. „Istým spôsobom deštruktívne verše prepletené nádejou vytvárajú atmosféru, ktorú sme chceli docieliť a pomáhajú formovať odkaz o znovuobjavení ľudskosti hoc aj v rozpadnutom svete,“ vysvetlila dramaturgička RTVS Veronika Gregušová. Autorova poetika obrazov sa páčila tiež režisérovi Jurajovi Johanidesovi, ktorý si básne okamžite vedel vizualizovať. „Navyše tie básne sa chtiac-nechtiac stali skutočne aktuálnymi a niektorí spolupracovníci sa ma počas natáčania pýtali, či Michal Habaj  priletel z inej planéty, keďže jeho verše a pocit z nich sú aktuálne v súčasnej situácii aj keď ich napísal pred niekoľkými rokmi,“ doplnil.

Básne interpretuje herec Ivan Martinka, ktorého považuje Juraj Johanides za talentovaného umelca a profesionála. „Vedel som, že keď ho obsadím, tak sa do toho oprie celou svojou osobnosťou. Nesklamal ma, bol úžasne pripravený a nesťažoval sa, keďže obe básne musel kvôli strihom opakovať viackrát. Okrem toho jeho tvár je pre mňa správne sugestívna a neopozeraná.“

Tvorcovia natáčali v zaujímavých prostrediach. Napríklad išlo o prázdny interiér, v ktorom sa za bieleho dňa ešte nikdy nenakrúcalo, pretože pred zavedením bezpečnostných opatrení býval plný ľudí. Ivan Martinka tiež recituje počas jazdy sanitkou v tuneli. Prednášané verše umocňuje hudba nedávno zosnulého poľského skladateľa Krzysztofa Pendereckého, ktorého pamiatke je najnovšia Chvíľka poézie taktiež venovaná.


Podporte náš web Vami zvolenou čiastkou a prispejete na ďalší rozvoj PartyPortal.sk

„Aj ďalšie Chvíľky budú tvorivo zaujímavé. Verím, že diváka naším prístupom zaujmeme a pomôžeme tak viac predstaviť kvalitnú slovenskú poéziu,“ avizuje Juraj Johanides.

Zdroj: Erika Rusnáková, RTVS
Foto: Tomáš Klenovský

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.