Takmer po troch rokoch sa “Zjavenie” – skladba, ktorá vznikla na Islande a bola prvým počinom sólo kariéry výraznej osobnosti domácej hudobnej scény Mareka Rakovického, dočkala albumového vydania. Už 1. decembra totiž skupina RAKOVICKY vydala debutový album “Cicero”, ktorý sa na hudobný trh dostal v elektronickej podobe i na CD nosiči. Ide väčšinou o skladby, ktoré vznikali na Rakovického cestách po svete. Veľká časť sa viaže k zážitkom po USA.

“Cicero” je totiž názov bývalej československej štvrti v Chicagu, v ktorej vznikli aj niektoré z textov a skladieb na 11-trackový rovnomenný album. Ten odzrkadľuje etapu ostatných rokov, tohto vyše dve desiatky rokov na slovenskej hudobnej scéne pôsobiaceho a neprehliadnuteľného speváka, skladateľa, aranžéra, hudobníka, producenta i zvukového majstra.

Rukopis a Rakovického producentská taktovka je pochopiteľne citeľne prítomná aj v celom diele a svojou prácou na debute len dokazuje, že v neposlednom rade ide o vyzretého bratislavského umelca, ktorého mnohí považujú za osobnosť s veľkým srdcom a charizmou. Pre mnohých je Marek žijúcou hardcore-legendou a to vďaka pôsobeniu v úlohe frontmana v legendárnej kapele Testimony, no za zmienku stojí aj zasnená skupina Rajneesh, ktorej bol dušou i hlasom ešte pred vznikom jeho domovskej a paralelne fungujúcej kapely Lavagance.

Album vznikal prevažne v nahrávacom štúdiu LvgncStudios, ktorého je Rakovický zároveň vlastníkom a ktorého atmosféru už využilo mnoho hudobných telies a umelcov, a to od vážnej hudby, cez alternatívne skupiny a projekty, až po slovenskú rapovú či popovú špičku. Marek Rakovický sa stal akousi zárukou kvality, vážnosti a precíznosti aj u veľkých mien českej hudobnej scény. A presne aj o týchto prívlastkoch je sólový debut “Cicero” obsahujúci aj tri skladby naspievané v slovenčine. V jednej z nich je hosťom Ondrej z bratislavských hiphopových Dornkappel.

Marekovou silnou stránkou je nielen vlastná kvalitná hudobná produkcia, texty so zmyslom i hĺbkou, špecifický hlasový prejav či silný autorský potenciál. S touto silnou osobnou spoveďou mu pomáha aj kvalitný tím zložený z mladých producentov Olivera Fillnera a Petra Krčulu, ktorí sú členmi kapely RAKOVICKY. Stali sa tak dôležitou a nezameniteľnou zložkou nielen v procese zvukovýroby, ale aj na koncertoch. O silu, tvrdosť a presnosť úderu sa na albume i živých koncertoch zodpovedne stará ďalší člen tejto formácie, stále vyhľadávanejší bubeník Attila Szeiff.

O mastering debutu sa postaral Rakovického známy a tiež vyhľadávaný ‘kolega z branže’ Miroslav Chyška, český skladateľ (aj) filmovej hudby (Rafťáci, Snowborďáci, …) , vyhľadávaný zvukový majster a hudobník (J.A.R., Sexy dancers, …).

“Cicero” je absolútne uveriteľnou a prirodzenou, nijak násilne a už vôbec nie lacno pôsobiacou výpoveďou talentovaného umelca. Stelesňuje autorovu silnú myšlienkovú a osobnostnú zrelosť i v textoch – tie sú zachytené v pestrej palete hudobných podkladov, ktoré však napriek širšiemu žánrovému pokrytiu (ale aj vďaka signifikantnému hlasu speváka) vytvárajú pocit uchopeného celku. Je to kvalitná zvukomalebná “orgia” sprevádzaná vnútornou vizualizáciou, ktorú Rakovický rád pretavuje aj do obrazov – v podobe kvalitných i výpravne náročnejších klipov, ako k piesni Zjavenie (réžia Branislav Špaček) a Odvážne dievča, ktorý režírovala Barbora Vaculová. Práve tá spolu so svojim tímom vytvorila aj o videoklip ku skladbe Permanent War, ktorý aktuálne vydanie albumu dopĺňa vizuálne.

Skladby na debutovom albume “Cicero” vás priam nútia i k vizuálnej predstavivosti, čo možno priamoúmerne odzrkadľuje cítenie a blízky vzťah k filmovému umeniu u samotného autora skladieb a lídra tohto hudobného projektu. RAKOVICKY tak ako celok ponúka ozajstnú (nielen) hudobnú lahôdku.

Zdroj: Mário ‘Smasho’ Vasko

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.