Pocta Cohenovi je novou skladbou speváka Roba Opatovského. Toho koncom minulého roka oslovil textár Daniel Hevier so slovenským textom na svetový megahit Hallelujah. Textársky skvost pretavil spevák spoločne s Romanom Mečiarom do umeleckého diela, ktoré má iba tie základné ingrediencie a, podobne ako originál, vyvoláva silné emócie. Fanúšikovia ju budú môcť počuť aj naživo počas najbližších aprílových koncertov v Nitre, Košiciach a Michalovciach.

Príbeh skladby Hallelujah od Leonarda Cohena sa začal písať v roku 1974. Takmer desať rokov trvalo, kým bol Cohen spokojný s jednou z 180 verzií a nahral ju. Bolo pre neho veľkým nemilým prekvapením, keď ho vydavateľ odmietol. Skladbu sa podarilo zpopularizovať až Johnovi Caleovi a neskôr Jeffovi Buckleymu. V roku 1994, keď Cohen končil svoj pobyt v budhistickom chráme v Kalifornii, sa dozvedel, že Dreamworks chcú použiť jeho skladbu v animovanom filme Shrek. Tento film vdýchol skladbe doslova nový život a viedla k mnohým coverom.

„Tento text som napísal pred desiatimi rokmi. Čo bolo aj pre mňa neuveriteľné, keď som to zistil,“ povedal textár a majster pera Daniel Hevier. „Po celý ten čas som hľadal vhodného interpreta, až kým som ho nenašiel v Robovi Opatovskom,“ dodal. Autor nechcel robiť preklad pôvodného originálu. Ako sám hovorí: „Je to moja pocta tomu, ako vnímam Leonarda Cohena už od svojej mladosti. Je to príbehová pesnička. Nadčasová. Ukazuje silu umenia a hudby.“


Text Pocta Cohenovi prišiel Robovi Opatovskému v období pracovnej vyťaženosti: „V tom čase som bol na svojom vianočnom turné a nemal som veľa času. Prisľúbil som však, že sa tomu budem pri najbližšej príležitosti venovať.“ Začiatkom tohto roka sa spevák k textu naozaj dostal a ako ho čítal, doslova ho chytil za srdce. „Je to emočne nabitý a silný text. Nie je tam žiaden balast. Nič naviac. Skrátka dokonalý text. A tak sme aj s Romanom Mečiarom pristupovali k jeho nahratiu. V nahrávke nie je nič naviac. Len gitara, basová gitara a spev,“ povedal R. Opatovský.

Umelci nechceli vrstviť ďalšie nástroje a takpovediac šperkovať skladbu. „Chceli sme, aby vynikla zemitosť a umeleckosť skladby a hlavne jej textu. Dodnes vzniklo mnoho verzií, a tú našu vnímame naozaj ako Poctu Cohenovi. A ja osobne aj ako poctu Danovi Hevierovi,“ vyznal sa spevák, pre ktorého je cťou, že ho textár oslovil. Do budúcna verí, že sa karta aj obráti a bude ho môcť osloviť s melódiou, aby pripravili aj spoločnú autorskú skladbu.

Videoklip ku skladbe sa nesie v podobnom duchu ako samotná nahrávka. Surové zábery z nahrávania skladby v štúdiu a prvé stretnutie Roba Opatovského a Dana Heviera. „Videoklip rozpráva príbeh o tom, ako vznikla naša spolupráca. Je to príbeh textu, ktorý nás spojil,“ dodal Opatovský.

Skladba je v súčasnosti k dispozícii vo forme videoklipu na sieti YouTube a bude súčasťou už najbližších koncertov Roba Opatovského v rámci jeho jarného turné v Nitre (22.4.), Košiciach (28.4.), Michalovciach (29.4.), Novom Meste nad Váhom (12.5.) a v Bratislave (1.6.). Vstupenky na toto turné sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Zdroj: Andrea Čurná, woowoo.sk