Martina Vozárová

Nitrianska kapela Zoči Voči vyráža na jesenné turné, ktoré sa ponesie v znamení desiateho výročia od vydania ich tretieho štúdiového albumu. V šiestich slovenských a českých mestách odohrajú špeciálne koncerty vrátane všetkých skladieb z albumu a chýbať nebudú ani miestni hostia.

Zoči Voči, v aktuálnom zložení Michal Žitňanský, Filip Miko, Vlado Kovár a Juraj Štefánik, majú od svojho vzniku v roku 2004 doposiaľ na konte päť štúdiových albumov. Práve tretím z nich je album s názvom Milovaní – Nenávidení, ktorý sa v hudobnej tvorbe kapely považuje za prelomový. Názov albumu symbolizuje štýlovú rôznorodosť skladieb, ktorú si kapela zachováva aj v súčasnosti. Napriek tomu, že album Milovaní – Nenávidení vyšiel už pred desiatimi rokmi, na jeho tvorbu a nahrávanie v štúdiu Randal Group pod producentským vedením Jimiho Cimbalu si členovia Zoči Voči radi spomínajú.

„Zdá sa to už dávno, ale pamätám si na vznik každej skladby z albumu. Dni a noci som premýšľal, ako budú skladby znieť. Často som upravoval texty či melódie aby som bol spokojný. Rád spomínam na samotné nahrávanie s Jimim, ktorý mi pomohol posunúť moje skladby do podoby, akú som si predstavoval a nič by som ani po desiatich rokoch nemenil,“ spomína Michal Žitňanský a Vladko Kovár ho dopĺňa: „Keď sme prvý krát prišli do tohto štúdia, pripadali sme si ako v americkom štúdiu z videoklipov veľkých kapiel. Naozaj nádherné štúdio s veľmi profesionálnym prístupom.“


Album Milovaní – Nenávidení obsahuje trinásť skladieb vrátane úspešnej a na koncertoch obľúbenej skladby Čerešne. V súhre s názvom a tematikou celého albumu je skladba Láska – Nenávisť. Okrem už spomínaného Jimiho Cimbalu sa na albume objavili aj ďalšie spolupráce. Na romantickom česko-slovenskom duete Nad Prahou sa podieľali speváčka Aneta Galisová a klávesák Karel Mareš z kapely Prague Conspiracy. Do rockovej podoby je upravená aj bonusová skladba albumu – Deti stratenej generácie, ktorá vznikla v spolupráci s raperom Egom.

Koncerty v rámci Milovaní – Nenávidení 10 Rokov Tour štartujú už o mesiac. V šiestich slovenských a českých mestách sa kapela Zoči Voči predstaví špeciálnou 90-minútovou show. Okrem skladieb z albumu Milovaní – Nenávidení, nebudú chýbať ani obľúbené hity z ostatnej tvorby kapely. Na každom koncerte vystúpi aj lokálna predkapela. Výber kapiel zatiaľ zostáva prekvapením, no malo by ísť o kapely blízke Zoči Voči, ktoré boli spolu s nimi na scéne v období nahrávania albumu.

„Určite si príďte vychutnať skladby, ktoré sa len tak ľahko do štandardného koncertného programu nedostanú. Ja osobne sa teším napríklad na skladbu Poď! Poď! Poď!, ktorú som vždy veľmi rád hral na koncertoch,“ pozýva na turné bubeník Vladko Kovár, ktorý vyzdvihuje aj význam koncertovania pre kapelu: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo ustáť ťažšie časy na hudobnej scéne, kedy sa nemohlo hrávať a ľudia nechodili na rockovú muziku, ale aj osobné záležitosti, na základe ktorých sa veľa muzikantov rozhodlo ukončiť koncertovanie a plnohodnotne sa venovať rodine či práci. Nám sa to zatiaľ darí krásne skombinovať a veríme, že to tak zostane aj naďalej. Práve ľudia na koncertoch sú dôvodom, prečo to spolu už 19 rôčkov ťaháme.“

Koncertné zastávky Milovaní – Nenávidení 10 Rokov Tour:

27.10. Trenčín, Piano Club
3.11. Nitra, Nová Pekáreň
16.11. Praha, Vagon
17.11. Brno, První Patro
24.11. Bratislava, Randal Club
1.12. Žilina, Smer Klub 77

Vstupenky na turné sú v predpredaji na stránkach spoločnosti MaxiTicket.sk. Bližšie informácie a novinky nájdete na webe a Facebooku kapely Zoči Voči.

Text: Linda Koníková, PartyPortal.sk
Foto: Martina Vozárová