Ján Štovka

Divadlo komédie predstavilo brilantne vtipnú divadelnú udalosť sezóny, pri ktorej sa budete báť aj smiať. V hite súčasnej divadelnej Európy s názvom 2:22 – príbeh duchov od britského autora Dannyho Robinsa excelujú herci Soňa Norisová, Dominika Žiaranová, Marcel Ochránek a Přemysl Boublík. Premiéru inscenácie v réžii Svetozára Sprušanského si nenechali ujsť mnohé známe osobnosti. Preplnené hľadisko odmenilo hlavných protagonistov standing ovations!

Vtipná aj tajomná. Mystická aj dobrodružná. Vzťahovo vybrúsená, herecky bravúrna, príbehovo prekvapujúca. Záhadná a magická. Presne taká je najnovšia, v poradí už desiata premiéra Divadla komédie. Nesie názov: 2:22 – príbeh duchov od britského autora Dannyho Robinsa a režisér Svetozár Sprušanský ju objavil v Londýne.


„Hra je neuveriteľne zaujímavá. Nečítal som lepší divadelný text za posledných dvadsať rokov. Nádherné postavy – radosť pre hercov ich tvarovať, kreaovať a následne aj hrať. Ale je to aj hra, ktorá dá inscenátorom poriadne zabrať. Je v nej niekoľko technických a technologických daností, ktoré ak chcete divákom pripraviť pôžitok zo sledovania deja, musíte precízne zrealizovať. Musím sa priznať, nenapĺňali sa ľahko,“ skonštatoval  režisér Svetozár Sprušanský.

Najväčšia atraktivita a výnimočnosť hry je jej žánrová nejednoznačnosť. Zábavná komédia, napínavý triler, vzťahová groteska aj dobrodružná detektívka.

„Boli sme skvelý tím, pomáhali sme si, bolo to pohodové. V tomto predstavení je veľa technických vecí, ktoré sme museli nacvičiť. Ja a Soňa sme nedávno oslávili 50-tku a poprosili sme režiséra Sveťa Sprušanského o darček v podobe hry. Ponúkol nám viacero a my sme si vybrali túto. Ďakujeme režisérovi za tento darček,“ prezradil herec Marcel Ochránek.

Premiéru v Dome kultúry Ružinov si nenechali ujsť Gizka Oňová, Zuzana Tlučková, Katarína Hasprová, Martin Kaprálik, Peter Kočiš či Miloš Bubán. Herečka Zuzana Norisová prišla podporiť svoju sestru Soňu.


„Už pri prečítaní hry som na ňu tešila. Celý skúškový proces nás bavil a užívali sme si to. V hre sú rôzne efekty, ktoré musia presne zapadnúť. Na premiére sa nám dokonca nepodarila zapáliť sviečka, snažila som Marcelovi pomôcť s náhradným zapaľovačom, ale neúspešne. Stalo sa nám to po prvýkrát,“ s úsmevom povedala Soňa Norisová.

Titul 2:22 – príbeh duchov je jedným z najžiadanejších divadelných textov na svete. Vlastní ho renomovaná divadelná agentúra, ktorá dohliadala na vznik a prípravu slovenskej inscenácie do každého detailu. Dokonca „schvaľovali“ aj obsadenie slovenských hercov, ktorí „prešli“ na jednotku.

„Ako režisér si vysnívate ideálne obsadenie pre každú hru a potom prichádza ku korekciám. Tento titul bol od začiatku zamýšľaný ako pomyselný darček pre Soňu Norisovú a Marcela Ochránka k ich okrúhlym životným jubileám. Tak sa aj stalo. A druhú, mladomanželskú dvojicu, som obsadzoval podľa typológie hercov k danej postave. Ale zvolil som výborne. Dominika Žiaranová aj Přemysl Boublík spĺňajú všetky predpoklady pre ich pôsobivosť a presvedčivosť,“ neskrýva radosť režisér Svetozár Sprušanský.

„Cítim sa v tejto hre vynikajúco. Som veľmi rád a vďačný, že mi režisér zveril túto rolu. Dnes sme  po prvýkrát zažili diváka, nemali sme ani verejnú generálku a preto to bola veľká zodpovednosť. V hre sú tajomstvá, ktoré sa postupne odkrývajú a myslím si, že na diváka zapôsobia,“ láka herec Přemysl Boublík. 


V hite súčasnej divadelnej Európy sa budete príjemne báť a rozmotávať klbko vzťahov, tajomstiev a mystiky. Starý dom a v ňom byt v rekonštrukcii. Nasťahovali sa do neho dvaja mladomanželia – Sam a Jenny. Majú malú dcéru. A práve organizujú kolaudačný večierok so svojimi priateľmi – Lauren a jej novým priateľom Benom. Sú to oni, čo miešajú karty vlastných osudov? Alebo je to niekto iný? Sila, ktorá ovládla tento dom? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v hre 2:22 – príbeh duchov. Stretneme sa v Dome kultúry Ružinov 28. apríla, 30. a 31. mája, 13. júna, vždy o 19.00 hodine. A od septembra po celom Slovensku aj v mestách Žilina, Senica, Považská Bystrica, Bojnice, Trnava, Trenčín, Ružomberok, Martin, Púchov, Zvolen, Brezno, Námestovo, Košice, Lučenec, Prešov, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica a ďalších. Vstupenky sú dostupné na Ticketportal.sk

Viac na webe alebo facebooku.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Ján Štovka