V Martine je už všetko pripravené na privítanie prvých hostí/hostiek 17. ročníka divadelného festivalu Dotyky a spojenia. Dnes dostanú priestor študenti/študentky vysokých umeleckých škôl, ktorí/é uvedú svoje študentské inscenácie a budú o nich diskutovať s divákmi/diváčkami. Prvý festivalový deň zakončí výnimočný unplugged koncert zložený z piesní z inscenácie Slovenského komorného divadla (SKD) Martin Biológia politika – Fouché!!!. Ako hovoria organizátori, festival sa môže začať. „BUDEME TAM“ a to až do soboty, 25. júna 2022.

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je SKD Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pondelkový program sme venovali mladým ľuďom, a to tým na javisku ako aj v hľadisku. Pondelok na festivale už tradične prepája umenie a vzdelávanie. Vstup na všetky dnešné predstavenia je voľný do naplnenia kapacity sály. Tešíme na prvých divákov,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

Popoludní (o 16.00 hod.) sa Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici predstaví inscenáciou Nakúpené v réžii hosťujúceho Jána Luterána. Ide o autorskú spoveď dvanástich študentiek a študentov herectva akadémie o ich túžbach a snoch. Divadlo LAB Vysokej školy múzických umení uvedie (o 19.00 hod.) inscenáciu Equus v réžii Kateřiny Quisovej. V detektívnom príbehu sú akcentované tri ťažiskové témy: ľudská sexualita, duševné zdravie a náboženstvo. Po obidvoch študentských predstaveniach sa uskutoční diskusia mladých tvorcov s divákmi.

„Prvý festivalový deň zakončí výnimočný unplugged koncert Biológia politika – Fouché!!! zložený piesní z inscenácie Slovenského komorného divadla Martin Biológia politika – Fouché!!! v nových aranžmánoch. Koncert vznikol špeciálne pre Dotyky a spojenia pri príležitosti vydania audiozáznamu inscenácie,“ spresnila posledný bod programu prvého dňa, so začiatkom o 22.00 hod. Monika Michnová.


Ak vydrží počasie, unplugged koncert organizátori uvedú pod holým nebom na schodoch pred martinským divadlom. „Obloha nad Martinom je zatiaľ modrá a organizátori dúfajú, že dobré počasie vydrží po celý týždeň. Veľa festivalových produkcií sa totiž odohráva v exteriéri, či už ide o pouličné divadlo pre deti alebo večerné hudobno-tanečné produkcie na veľkom pódiu na pešej zóne pred martinským divadlom. Hrať budeme tiež na lúke pri obci Žabokreky a v priestoroch záhrady Slovenského národného múzea, preto dúfame, že počasie ostane pekné,“ uzavrela Monika Michnová.

Na programe šiestich dní je 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Dramaturgická rada festivalu sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022.

Patrónmi tohtoročného festivalu sú členka Činohry Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová a člen umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jevgenij Libezňuk. Obaja patróni sa už zajtra večer (21. júna) zúčastnia na predstavení Čepiec z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a otvoria festival, nad ktorým budú po celý týždeň symbolicky držať ochrannú ruku.


Celý program festivalu Dotyky a spojenia je zverejnený na webovej stránke, vstupenky na viaceré predstavenia sú ešte k dispozícii a dajú sa zakúpiť online prostredníctvom rovnakej webovej stránky alebo osobne v pokladnici SKD Martin.

Zdroj: Zuzana Golianová, Dotyky a spojenia