Mediciovci. O tomto slávnom historickom rode azda počul každý. Boli to podnikatelia, bankári, vplyvný panovníci. Z rodu Mediciovcov pochádzajú dokonca traja pápeži a dve francúzske kráľovné. Už stáročia Mediciovci doslova fascinujú.

Bratislavu teraz navštívi taliansky autor Matteo Strukul, ktorý má na svedomí historickú sériu o tejto najmocnejšej rodine z čias talianskej renesancie – MEDICIOVCI. Tá sa na Slovensku aj vo svete teší obľube medzi čitateľmi. Vo Vydavateľstve SLOVART práve vychádza tretí diel tetralógie s názvom Mediciovci. Mocná kráľovná, rovnako ako predchádzajúce v preklade Márie Štefánkovej. Zameriava sa na tŕnistú cestu Kataríny deʼ Medici na trón. „Matteo Strukul je skutočný majster žánru a dokonale spája akciu, dobrodružstvo a napätie,“ píše o autorovi taliansky denník Il Manifesto. Slovenskí čitatelia majú teraz skvelú príležitosť porozprávať sa s  Matteom Strukulom naživo. V stredu 14. novembra o 18:00 bude s nimi besedovať v bratislavskom kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici. Podujatie spoluorganizuje Taliansky kultúrny inštitút a bude tlmočené z talianskeho jazyka.

O knihách

– Mediciovci (1). Mocný rod – Po smrti patriarchu Giovanniho deʼ Medici sa jeho synovia Cosimo a Lorenzo ocitnú na čele obrovského finančného impéria, uprostred zaprisahaných nepriateľov, príslušníkov najmocnejších rodov Florencie v 15. storočí.

– Mediciovci (2). Mocný muž –Lorenzo deʼ Medici vyhráva čestný súboj o svoju nevestu Clarice Orsini. Sobáš nie je pre Lorenza jednoduchým krokom, keďže jeho srdce – tým si je istý – patrí a naveky bude patriť Lucrezii Donati, mimoriadne krásnej a príťažlivej žene. Napriek tomu sa podvolí matkinmu želaniu a posilní spojenectvo s mocnou rímskou rodinou.

Mediciovci (3). Mocná kráľovná – Niekto zavraždil následníka trónu Františka de Valois. Najväčší tieň podozrenia zo spáchania tohto zločinu padne na jeho švagrinú Katarínu deʼ Medici. No francúzsky kráľ František I. verí, že je nevinná, dokonca ju nabáda, aby si upevnila svoje postavenie na dvore sobášom s jeho synom Henrichom II. a stala sa tak kráľovnou.


Matteo Strukul (1973) pochádza z Padovy. Vyštudoval právnickú fakultu a získal doktorát z medzinárodného európskeho práva. Napísal historický triler La giostra dei fiori spezzati (Turnaj polámaných kvetov, 2014), trilógiu venovanú benátskej vrahyni Mile Zago La ballata di Mila (Balada o Mile, 2011), Regina nera (Čierna kráľovná, 2013) a Cucciolo dʼuomo (Ľudské mláďa, 2015). Svoju prvú historickú fantasy Cavalieri del Nord (Jazdci Severu) vydal v roku 2015 a o rok nato napísal román Il sangue dei baroni (Krv barónov) a prvý diel tetralógie o Mediciovcoch, za ktorý dostal v roku 2017 cenu Premio Bancarella. Autorove diela vyšli v 20 krajinách. Jeho internetová stránka je matteostrukul.com

Zdroj: Eva Sládková, Propaganda House
Foto: web matteostrukul.com

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.