Už iba necelý mesiac ostáva do hudobného festivalu a konferencie SHARPE, ktorý sa uskutoční v bratislavskej Novej Cvernovke v dňoch 27. a 28. apríla 2018. Podujatie, na ktorom na šiestich pódiách dovedna vystúpi viac ako 25 interpretov rôznych žánrov, odhaľuje ďalšie mená. Interpreti s medzinárodným potenciálom namiešajú pestrú žánrovú zmes od tanečných beatov, cez psychedelické gitary, rock’n’roll, jazz, r’n’b až po experimentálnu tvorbu. Hudobný program je s treťou vlnou mien už takmer kompletný, ale organizátori ešte chystajú pár dramaturgických prekvapení.

Špeciálnym koncertom festivalu SHARPE bude Ostrov Hudby Live. Kompilácia Ostrov Hudby je projektom spájajúcim vydavateľstvá nezávislej hudobnej scény. Obsahuje osemnásť autorských skladieb s potenciálom osloviť aj poslucháčov mimo Slovenska. Rovnako ako samotný festival, kompilácia Ostrov Hudby vznikla s cieľom prepojiť slovenskú hudobnú scénu, ukázať  ju v kompaktnej podobe zahraničiu, ale tiež uctiť si novinára Juraja Kušnierika a pokračovať v jeho odkaze a snahe podporovať perspektívnu hudobnú tvorbu.

Za kompiláciou Ostrov Hudby stojí tím ľudí zo združenia LALA Slovak Music Export, ktorí sú zároveň organizátormi festivalu SHARPE.

”Počas približne dvoch hodín sa na pódiu postupne vystriedajú Autumnist, Bulp, Stroon, Petijee, nvmeri, The Ills a ďalší účinkujúci z kompilácie. Každý zahrá jednu skladbu z Ostrova, bude minimálny priestor na prestavby a kapely si budú musieť pomáhať. Či už pri požičiavaní nástrojov alebo celkovo, aby boli zmeny na pódiu čo najefektívnejšie. Je to produkčná výzva, ale myslím, že máme skvelý tím na to, aby všetko prebehlo hladko a zároveň veríme, že tento koncert bude ťahákom pre divákov a pekným vyvrcholením celého projektu Ostrova Hudby,” hovorí Michal Berezňák z tímu SHARPE.

Okrem Ostrova Hudby Live do programu SHARPE music festivalu pribúdajú nové mená. Katarína Máliková a ansámbel predvedie kritikou ovenčené skladby z albumu Pustvopol. Keďže momentálne je v intenzívnej tvorivej fáze, dajú sa očakávať aj ukážky nového materiálu. Z domácej scény ďalej pribudnú tvrdšie žánre, konkrétne alternatívny energický metal FishFace a post-punková kapela 52 Hertz Whale. Avantgardný rock zahrá kapela Svin z Dánska, predstaví sa nevšedná popová formácia Mickey z Rakúska so silnými slovenskými koreňmi a odznie aj nemecká psychedélia v podaní kapely Fenster. Vypočuť si ich môžete vopred v playlistoch na Youtube, Spotify či Deezeri.

Festival SHARPE nie je iba o koncertoch, jeho súčasťou bude tiež konferencia s cieľom prepájať, vzdelávať a prinášať možnosti networkingu pre hudobníkov a širšiu hudobnú komunitu formou prednášok, workshopov, diskusií a meetingov. Ohlásenými delegátmi sú zástupcovia vydavateľstva Erased Tapes, bookingovej agentúry ATC Live a festivalov Ment Ljubljana a Eurosonic Noorderslag. Z hudobného programu je už známych viac ako 20 mien, medzi ktoré patria Andrea Belfi, Ankathie Koi, Blue Crime, Katarzia + Band, Diego, Papyllon, Bad Karma Boy, Carpet Cabinet, Space Cats, Zulu Zulu a mnohí ďalší. Hudobná dramaturgia je s treťou ohlásenou vlnou interpretov už takmer uzavretá, ale pribudne ešte niekoľko vychytávok a prekvapení.

Lístky na festival SHARPE sú v predaji online na portáloch Predpredaj a Tootoot. K dispozícií sú festivalové permanentky na oba dni v cene 15 eur a 12 eur (pre študentov) a tzv. Pro Pass v sume 25 eur, ktorý zahŕňa vstupné na festival a konferenciu.

Zdroj: Alexander Čerevka, Sharpe festival
Foto: Lukáš Karaba, Barbora Vaculová