BeOnMind s.r.o.

Do slovenských kín práve teraz vstúpil kriminálny thriller FENTASY, ktorého návšteva by cez víkend mala byť jasnou voľbou filmových fanúšikov. V centre pozornosti domácej filmovej novinky stojí nebezpečná droga fentanyl, ktorá každoročne zapríčiní desaťtisíce úmrtí na celom svete. Práve s ňou skríži svoje cesty ústredná dvojica postáv, ktoré nemôžu mať ani tušenie o tom, ako veľmi im táto chyba zmení životy… 

Peller (Noël Czuczor) sa so svojou výstrednou priateľkou Sofiou (Kristína Kanátová) rozhodne zarobiť poriadny balík peňazí, aby mohli vypadnúť z Bratislavy. Rozbehnú biznis s fentanylom, syntetickou drogou, ktorá je až päťdesiatkrát silnejšia ako heroín. Drogové podsvetie však nie je nič pre slabé povahy a dvojici začne ísť po krku nielen polícia, ale aj nebezpečná ruská mafia. Dá sa z tohto kolotoča za hranou zákona vôbec vystúpiť? 

Film je celovečerným debutom režisérskej dvojice Samuela VičanaAnastasie Hoppanovej, a nadšené ohlasy premiérového publika hovoria o mimoriadne intenzívnom zážitku s unikátnou vizuálnou aj zvukovou zložkou, netypickou pre domácu filmovú tvorbu. 


Vznik filmu FENTASY je plný zaujímavostí. Zrejme ste ani vy netušili, že… 

… príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami – pred niekoľkými rokmi na Slovensku skutočne pôsobil producent fentanylu, ktorému sa dokonca podarilo vybudovať si sieť vo viacerých európskych štátoch. 

… za námetom stojí bývalý detektív Michal Čierny, autor viacerých kníh s kriminálnou tematikou. Počas nakrúcania bol konzultantom filmárov a má svoj podiel na autenticite výsledku. 

… tvorcovia film nakrúcali a vylaďovali neuveriteľných 6 rokov, než prišiel do kín. Uvedený je súbežne v slovenskej aj českej kinodistribúcii. 

… v slovenských kinách bude film vďaka svojej mimoriadnej autentickosti a intenzite uvádzaný s prístupnosťou od 18 rokov

… sprievodným songom, ktorý uvádza snímku do distribúcie, je cover verzia legendárnej piesne Trištvrte na jeseň. V roku 1986 ju naspieval Vašo Patejdl, novú podobu majú na svedomí Mr. Moustache a Laris Diam

… zvuková postprodukcia filmu prebiehala v hollywoodskom štúdiu, keďže koproducent Jan Bezouška tam už 10 rokov pôsobí. 

… nakrúcanie prebiehalo aj v extrémnych podmienkach – napríklad pred nástupom českého herca Davida Švehlíka na svoju prvú klapku, začalo na pľaci horieť. Po uhasení požiaru sa na mieste ešte 4 hodiny nedalo točiť. 

Nový slovenský kriminálny thriller FENTASY priniesla do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film. Film podporil Audiovizuálny fond SR a hlavní partneri Budamar Logistics, Volkswagen Slovensko a rentuj.sk.

Zdroj: Peter Gašparík, Continental film
Foto: BeOnMind s.r.o.