Do uzávierky 37. ročníka súťaže Košický Zlatý poklad 2021 sa prihlásilo 236 súťažných piesní. Na základe kritérií súťaže vybrala v dňoch 7. a 8. septembra výberová komisia dve skupiny postupujúcich piesní. Do prvej skupiny vybrala 6 piesní, ktoré priamo postupujú do finále súťaže. Do druhej skupiny vybrala 12 piesní, ktoré budú v semifinálovom kole prostredníctvom SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko súťažiť o postup do finále súťaže. Semifinálové kolo súťaže odvysiela Rádio Slovensko 25. septembra od 19.05 h.

RTVS

Začiatkom mája vyhlásilo košické štúdio Rozhlasu a televízie Slovenska 37.ročník pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad, ktorého finálový koncert  sa uskutoční 6. novembra. Súťaž je zameraná na prezentáciu a propagáciu ambicióznych talentovaných autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby.

Výberová komisia, ktorá rozhodovala o postupujúcich piesňach pracovala v zložení: Igor Timko a Zoli Sallai zo skupiny No Name, Rasťo Kopina zo skupiny Nocadeň, Tomáš Buranovský,  hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš, riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala, riaditeľ rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin  a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

„Je to pre nás skvelý signál, ak dokážeme osloviť a prilákať také kvantum autorov a interpretov. Veľmi si to vážime a ceníme. Nová pôvodná slovenská populárna hudba má v programoch RTVS nezastupiteľné miesto a aj vďaka tejto súťaži získava mediálny priestor. Tohtoročné súťažné piesne sú predovšetkým o večnej téme lásky, no zrkadlia aj problémy dnešnej doby. Z hudobných žánrov sa okrem derivátov stredného prúdu populárnej hudby objavilo aj veľa komorne ladených balád, rockových a punk-rockových skladieb. Zaujímavosťou tohto ročníka je, že z celkového počtu 236 prihlásených piesní bolo až 108 od súťažiacich zo západného Slovenska. Ďakujem všetkým, ktorí sa do aktuálneho ročníka Košického zlatého pokladu prihlásili“ povedal riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

Finálový koncert sa uskutoční 6. novembra o 19.00 h v košickom Kulturparku. RTVS odvysiela priamy prenos v éteri Rádio Slovensko a televízny dokument z podujatia odvysiela Dvojka.

Autori a interpreti víťazných skladieb si odnesú finančné ceny. Prvé miesto 1 000€, druhé miesto 750€ a tretie miesto 500€. Vyhlásená bude aj cena za najlepší text, odmenou bude 200€.


„Košický zlatý poklad aj tento rok potvrdil, že záujem o pôvodnú slovenskú piesňovú tvorbu u nás stále rastie. Som veľmi rád, že práve košické štúdio RTVS vytvára pre mladých autorov takýto naozaj reprezentačný a svojim spôsobom aj jedinečný priestor pre nové piesne a veľmi ma teší, že v porote sú aj tento rok známe tváre slovenskej populárnej hudby, ktoré v košickom rozhlase začínali a sú s ním dodnes neodmysliteľne späté“ konštatoval riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Absolútny víťaz získa bezplatné poskytnutie nahrávacieho štúdia v Slovenskom rozhlase na realizáciu profesionálnej nahrávky víťaznej piesne. Viac informácií o súťaži je dostupných aj na webe RTVS.

Zdroj: Stanislav Čačko, RTVS