Divadlo Actor Košice v týchto dňoch už finišuje na premiére hry legendárneho poľského autora Sławomira Mrożka Stroskotanci, ktorú uvedie pod upraveným názvom Stroskotanci niekde na mori. Divadlo malo už vo svojom repertoári okrem slovenskej klasiky aj ruskú a francúzsku drámu a tak sa režisér František Balog teraz rozhodol, že zabŕdne aj do Poľska, odkiaľ pochádza veľa vynikajúcich autorov. „Sławomir Mrożek je mojim obľúbeným autorom a spraviť jeho Stroskotancov je môj dlhoročný sen. Už som ich skúšal kedysi počas štúdia na VŠMU, ten projekt sa ale žiaľ vtedy neuskutočnil. Po rokoch som si uvedomil, že teraz je ten vhodný čas,“ hovorí režisér.

archív Divadlo Actor Kosice

Premiéru prekladali trikrát

Priniesť Stroskotancov na divadelné dosky nebolo v týchto časoch plných obmedzení vôbec jednoduché. Premiéra mala byť pôvodne ešte 15. októbra, potom boli naplánované ďalšie dva termíny, ale aj tie padli kvôli pandemickým opatreniam, ale napokon sa diváci i divadelníci dočkali a definitívnym dátumom premiéry je 18. december 2020.

„Kvôli korone bolo komplikované aj skúšanie. Skúšky sme mali od leta, mali sme pauzy, problémy s priestormi, ale čo bolo pri všetkých týchto problémoch pozitívne je to, že sme získali nový priestor. Je pekný, oveľa divadelnejší, ako ten predchádzajúci. Začali sme totiž spolupracovať so Súkromnou základnou umeleckou školou Hviezdička. Jej riaditeľom je Vladimír Železňák, ktorý je veľmi ústretový človek. Poskytol nám plnohodnotnú komornú sálu s javiskom, svetlami, zvukom, so všetkým, čo k tomu patrí, vytvoril nám veľmi pekné zázemie. Vďaka nemu nebude mať premiéru iba inscenácia, ale aj samotná nová košická divadelná sála,“ teší sa František Balog, ktorý o hre ešte prezradil, že ju aktualizoval aj na prítomnosť a diváci v nej uvidia veľa súčasných vecí. „Napríklad situácia, keď trojica kamarátov stroskotá počas výletu na mori a zistí, že sa im minuli všetky zásoby potravín a nemajú čo jesť. Sú už takí hladní, že musia zjesť niekoho spomedzi seba. Objavuje sa nám tam téma kanibalizmu a zaujímavé filozofické debaty, o tom, koho obetovať. Každý z nich sa obhajuje absurdnými argumentmi, že prečo by nemali zjesť práve jeho. Napríklad jeden vraví, že má kratšiu nohu, iný, že má pásomnicu, ďalší tvrdí, že nemá chutné mäso… Do toho im zrazu vstúpi žena – poštárka, ktorá za nimi pripláva na ich stroskotanú loď. Poštárka je niečo nové, čo ľudia nepoznajú, takže ako keby priplával COVID 19. a všetci si hneď nasadia rúška, aby sa chránili pred niečím neznámym.“

V dráme sa predstavia aj noví členovia divadla

V absurdnej dráme sa predstavia ostrieľaní ochotníci Lucia Laura Feketeová, Dušan Fabíni a noví členovia divadla Dávid Popovič a Dominik Valeš. „Okrem nich k nám dodatočne počas veľkého skúšobného procesu pribudol ďalší nový člen, gitarista Sebastián Vávra. V hre účinkuje ako muzikant a svojou hrou na gitare dotvára atmosféru celej inscenácie. Kapacita sály je 100 divákov, takže okolo 50 – 60 divákov tam môžeme mať a hra bude vysielaná aj online. Vstup je voľný a aj online prenos bude zadarmo,“ pozýva František Balog na premiéru, ktorá sa uskutoční v piatok 18. 12. 2020 o 18:30 v priestoroch Súkromnej základnej umeleckej školy Hviezdička na Strojárenskej 3 v Košiciach. Reprízy sú naplánované na 14. januára (online stream) a potom 22. januára 2021 už aj s divákmi.

V budúcom roku čakajú divadlo tri premiéry

Profesionálna sekcia divadla odpremiéruje v priebehu budúceho roka tri inscenácie. “Prvou budúcoročnou premiérou bude vo februári Helverova noc Ingmara Villqista v preklade Petra Himiča. Režírovať ju bude Anton Korenči, riaditeľ činohry Štátneho divadla. V tejto hre si zahrám s Dianou Semanovou, ktorá hosťuje v Čiernej vode a Remeselníkoch na Malej scéne Štátneho divadla Košice. S týmto predstavením sa v októbri 2021 chystáme na medzinárodný rómsky divadelný festival do Budapešti. V máji nás čaká Rozprávková truhlica, ktorú som napísal s kolegom zo Štátneho divadla Tomášom Dirom, režírovať ju bude náš ďalší kolega Milan Antol. Poslednou premiérou sezóny 2020/2021 bude monodráma Monológ diktátora, ktorého budem hrať ja. Réžiu bude mať Andrej Palko, s ktorým sme napísali text,“ vymenuváva novinky František Balog.Na záver dopĺňa, že v ochotníckej sekcii ešte vzniknú dve autorské komédie celého tímu s podobným názvom. „Jedna bude pre mužov – Muži za okrúhlym stolom a druhá určená ženám, nazvaná Ženy za okrúhlym stolom. Riešiť sa v nich budú generačné veci, súčasná politika, online svet, filozofické debaty… Budú o udalostiach, ktoré sa u nás udiali za posledný rok.“

Zdroj: Natália Novotná
Foto: archív Divadla Actor Košice