Tretí ročník festivalu Hviezdne noci Bytča sa bude konať v termíne od 17. do 20. augusta. Za krátku dobu sa z tejto nadšeneckej akcie stalo veľmi zaujímavé podujatie s ambicióznym programom, ktoré na štyri dni premení jedno malé historické mestečko na festival plný hudby, filmu, divadla a ďalších sprievodných podujatí. Festival sa svojím programom a dejiskami zdvojnásobí.

Atraktívny hudobný program ponúkne prierez slovenskou scénou a v line-upe nechýba snáď žiadna vychytená kapela, ktorej koncert by ste chceli vidieť. Špecialitou festivalu je zameranie sa na nové objavy alebo na úplne začínajúce kapely. Headinerov Chiki Liki Tua, The Ills a Longital tak doplnia fenomenálna Katarína Máliková, talentovaný Bulp, objav roka Ľudové mladistvá, ktoré budú na festivale ozvučovať nemý film, Chris Ellys, Fúzy Múzy, Dave Brannigan, Elections in the Deaftowns a mnohí ďalší.

Udalosťou nielen festivalu ale aj letnej sezóny bude comeback legendárnej trip-hopovej kapely Veneer Paľa Hubináka, ktorá ožíva po desiatich rokoch práve na Hviezdnych nociach. Koncerty sa rozdelia až na tri pódiá, čo je pre festival veľký krok. Hrať sa bude okrem hlavného outdoorového pódia aj v miestnom kultúrnom dome a v unikátnej renesančnej stavbe Sobášny palác, čo by malo ešte viac umocniť atmosféru koncertov. Spolu vystúpi počas festivalu viac ako 20 kapiel a interpretov.

Pozrite si aftermovie z ročníka 2016:

Okrem hudby aj množstvo filmov

Hlavným pilierom programu je opäť filmový program, diváci sa môžu tešiť na šesť filmových sekcií a päť premietacích miest. Okrem kina a kultúrneho domu sa bude premietať napríklad aj v Letnom kine na Zámku, čo je jedno z najkúzelnejších miest na premietanie pod hviezdami. Hlavnou sekciou bude tento rok Filmový zemepis, ktorý predstaví bohatú retrospektívu írskych filmov od nemých čias až po súčasnosť. Nie menším lákadlom bude historicky najväčšia prehliadka filmov geniálneho komika a režiséra Bustera Keatona. Tešiť sa môžete až na päť jeho nestarnúcich komédií.

Raritou a veľkým osviežením bude premietania nadšenecky nakrútených „akčňákov“ z afrického štúdia Wakaliwood v Ugande v sekcii ACTION! Milovníci starých filmov si prídu na svoje v sekcii Fenomén Slovensko, ktorá prinesie výber najlepších slovenských folklórnych filmov vrátane etnografického klenotu Zem spieva z roku 1933, ktorý bude na festivale sprevádzať živou hudbou práve kapela Ľudové Mladistvá. V sekcii Film a História bude na veľkom plátne opäť vidieť zreštaurované klasiky Adéla ještě nevečeřela, Starci na chmelu, poľská klasika Popol a diamant,neobjavené klenoty českého kina Biely raj a Otrávené svetlo či budovateľská noirovka Zde jsou lvi. Spolu by sa malo na festival odpremietať minimálne 40 filmov.

Program aj pre najmenších

Festival ponúkne bohatý program aj pre rodiny s deťmi. Budú mať vlastný Detský stage naplnený programom pre deti a všetky kreatívne duše od rána až do večera. Každý deň bude možnosť zúčastniť sa viacerých tvorivých dielní. Lákadlom budú predstavenia bábkového divadla, predstavia sa súbory Divadlo SpozaVoza, Drevenné divadlo Jána Hrubca z Českej republiky a bábkar Lukáš Tandara. Program detského pódia každý deň zavŕši detské letné kino s originálnymi animovanými filmami.

„Hviezdne noci nemajú byť obyčajný festival. Robíme ho ako miestna komunita pre obyvateľov mestečka a regiónu ale aj pre cezpoľných návštevníkov. Všetci by mali počas festivalu zažiť Bytču zhora dole, spoznať jej zákutia, architektonické pamiatky a jej obyvateľov a odniesť si množstvo neopakovateľných zážitkov. Tento rok bude pre nás zlomový, festival sa výrazne zväčšuje, sami sme zvedaví ako to bude celé fungovať,“ uviedol riaditeľ a hlavný dramaturg festivalu Peter Gärtner.

K spomenutému programu sa pridáva aj množstvo ďalších sprievodných akcií: diskusné fórum, divadelné predstavenia pre dospelých, foodmarket, komentované prehliadky mesta, literárne čítačky, výtvarné výstavy.

Festival ponúka návštevníkom tri druhy ubytovania, ktoré si môžete rezervovať cez web festivalu www.hviezdnenoci.sk. Zážitkom by malo byť najmä kempovanie v parku priamo v centre mesta.