Alex Handiakova

Skupina Voising chystá turné po celom Slovensku, na ktorom predstaví debutové CD Všetko má svoj čas.  Šesť slovenských výnimočných hlasov podporila špička svetovej a’cappellovej scény! Paul Phoenix – spevák a zakladajúci člen svetoznámej speváckej skupiny King’s Singers, ktorý je dvojnásobným držiteľom ceny Grammy, členov Voising dokonca koučoval! Zistite aj vy, ako znie hudba bez pridania jediného nástroja. Stretneme sa v Bratislave, Nitre, Košiciach, Liptovskom Mikuláši a Banskej Bystrici!

Na svetovej a’cappellovej scéne je meno skupiny King’s Singers pojem. Patria k top vokálnym skupinám, ku ktorým vzhliada každý zbor alebo vokálna skupina. Vznikli v roku 1968 a v pozmenených formáciách fungujú dodnes. Paul Phoenix bol členom King’s Singers, s ktorou koncertoval vyše 120 koncertov ročne. Spieval v mnohých z najväčších svetových koncertných sálach, od opery v Sydney po Carnegie Hall v New Yorku, a cestoval až do Čile a Nového Zélandu, Ruska, Číny a Južnej Afriky. Paul bol koproducentom na albume Simple Gifts ocenenom cenou Grammy v roku 2009, a účinkoval na nahrávke ocenenej cenou Grammy v roku 2011, Light and Gold s dielami amerického skladateľa Erica Whitacrea. V roku 2013 zvolili King’s Singers do Gramofónovej siene slávy. Voising sa s Paulom Phoenixom zoznámili v roku 2018, kedy sa zúčastnili na individuálnom majstrovskom koučingu v Hradci Králové.


„Paul sa nám venoval dve hodiny, nielen po speváckej stránke, ale aj po stránke interpretačnej. Bol veľmi empatický, milý a charizmatický počas nášho workshopu. Odspievali sme mu asi tri piesne, počas ktorých nepovedal ani slovo, iba počúval a sledoval, čo z nás ide, a ako to „predávame“. Potom začal zopár tvrdými a jasne mierenými otázkami, kde si ešte zisťoval, čo mu nebolo jasné. Potom spustil… A bola to jedna rada a ďalšia a ďalšia a všetky boli nad zlato. Všetko hovoril veľmi kamarátsky, akoby sme spolu pracovali desiatky rokov. Bol to skvelý zážitok,“ prezradil líder kapely Viktor Nižník.

Dlhoročné skúsenosti Paula Phoenixaskupine Voising v začiatkoch veľmi pomohli, skamarátili sa a dodnes zostali v kontakte. Voising sa pravidelne zúčastňujú na rôznych festivaloch po celom svete. Tento rok sa chystajú navštíviť úspešný a obľúbený festival Croappella v Chorvátsku, kde absolvujú majstrovský workshop s Dekeom Sharonom . Vynikajúci umelec, spevák a producent sa zaoberá vokálnou tvorbou, stál pri zrode Pentatonix a podieľal sa aj na Americkej superstar. Všetky poznatky Voising zúročia na turné po celom Slovensku.


„Príprava na turné je náročná. Okrem spievania a skúšania programu, je to aj individuálna práca, čiže práca na sebe. Viacerí športujeme, či už beháme, alebo sa venujeme nejakému inému športu, nie je to však nič náročné, skôr udržiavanie sa v kondičke. Okrem toho pracujeme na rozvoji svojich hlasiviek, čiže pracujeme aj osamote doma,“ konštatuje speváčka Katarína Fojtíková.

Viktor Nižník – tenor, Veronika Oláh Šebeňová – alt, Milena Čief Majerová – mezzosoprán, Tomáš Benjamín Nižník – beatbox/perkusie, Rado Tomeš – bas, Katarína Fojtíková – soprán na koncertoch pripravili prekvapenie v podobe špeciálnych hostí. V Bratislave sa k accappelle pripojí Diana Tuhá alias Nasratá žena a v Košiciach spevák Lukáš Adamec, Na turné kapela predvedie skladby z nového albumu, ale aj covery domácich aj zahraničných hitov.

„Chystáme nové piesne, aj cover verzie, ale hlavne naše autorské. Osobne sa veľmi teším na pieseň I just call to say i love you, ktorú budeme spievať pravdepodobne bez mikrofónov. A to hlavne kvôli jemnej atmosfére tejto piesne, keďže aranžmán je úplne iný, ako originál od Stevieho Wondera. Celý program bude pekný a verím, že naši poslucháči budú mať zimomriavky počas celého koncertu,“ uzatvára Viktor Nižník.


Vstupenky na turné skupiny Voising si môžete kúpiť na Predpredaj.sk  Album je dostupný na stránkach skupiny, ale aj vo vybraných obchodoch a tiež cez eshopy Spinaker.sk

VOSING TOUR 2024
 4.5. Bratislava – Coco bar
11.5. Nitra – Music a Cafe
17.5. Košice – KeVyPi bowling
18.5. Liptovský Mikuláš – Kassa
24.5. Banská Bystrica – Klub 77

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Voisinig