Aká by bola oslava sviatku hudby bez živej interakcie hudobníkov so svojím publikom? Medzinárodný deň jazzu (30. apríl) prebiehajúci pod záštitou UNESCO bude preto oslavou so všetkým, čo k tomu patrí: začne tvorivým muzikantským workshopom, bude pokračovať slávnostným ceremoniálom s vyhlásením výsledkov a udelením ocenení ESPRIT a vyvrcholí koncertom na pódiu Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Esprit, Rudolf Baranovič

Dva roky pandémie poznamenali domácu kultúru nesmiernym spôsobom a každý koncert, divadelné vystúpenie či filmová projekcia sa preto stávajú malými slávnosťami. A hoci  mnohí označujú ako základ jazzovej hudby improvizáciu, nemenej esenciálnou a hybnou silou tejto hudby býva interakcia hudobníkov s publikom.

Akýmsi predvojom odovzdávania ceny ESPRIT bude v dopoludňajších hodinách jazzový vokálny workshop s čestným predsedom odbornej poroty – s americkým spevákom JD Walterom. V New Yorku pôsobiaci umelec spolupracuje s celou plejádou vynikajúcich hudobníkov a jeho albumy opakovane získavajú priaznivé hodnotenia magazínu DownBeat. Okrem toho je hosťujúcim profesorom na viacerých pedagogických inštitúciách a ako lektor pravidelne vedie jazzové workshopy po celom svete.

Súčasťou večerného ceremoniálu v bratislavskom Divadle P. O. Hviezdoslava budú aj koncerty nominovaných umelcov a zoskupení. Flautistka a skladateľka Sisa Michalidesová predstaví projekt „Majster a Margaréta“, v ktorom sa jej geniálnym spôsobom podarilo vykresliť atmosféru kultového Bulgakovovho románu. Hudba autorky má s literárnou predlohou nemálo spoločného: od nečakaných dejových zvratov cez rôznorodosť a satiru. Rovnako zaujímavé bude sledovať, ako naživo vyznejú Sonety básnického barda Pavla Országha Hviezdoslava. Ich zhudobnením opustil klavirista a skladateľ František Báleš prebádané a vyskúšané vody a začal objavovať nové svety. O tom, ako spolu súznejú, sa presvedčíme aj počas slávnostného večera ESPRIT.

Pomyselnou „čerešničkou na torte“ bude početný súbor vedený skladateľom a cimbalistom Ľubomírom Gašparom. Ten spolu so svojím Cimbal Projectom a hosťujúcou vokalistkou Sisou Fehér načrtne jeden z mnohých prístupov k ľudovej hudbe. Folklórne dedičstvo býva nevyčerpateľným inšpiračným zdrojom a ľubozvučné podoby (verné názvu projektu „Ľubozvuk“) prenesie Gašpar aj na pódium Divadla P. O. Hviezdoslava. Večerom bude sprevádzať charizmatický herec a moderátor Robo Roth. Live stream video bude možné sledovať priamo na stránke jazz.sk a priamy prenos zo slávnostného večera si vypočujú aj poslucháči rádia Devín.


Generálnym partnerom podujatia ESPRIT je softvérová spoločnosť Espirit s. r. o. Umelecké plastiky ocenenia v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty vytvoril akademický sochár Juraj Čutek. Z jeho rúk pochádza aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT.

Ocenenie ESPRIT predstavuje pre priaznivcov jazzu jedinečnú možnosť získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok na Slovensku vzniklo a svojím hlasovaním vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru.

Profily albumov s možnosťou hlasovania nájdete na webovej stránke.

Zdroj: Andrea Čurná, woowoo.sk
Foto: Esprit, Rudolf Baranovič