Archív_Ján_Sudzina

Novým riaditeľom projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 sa stal skúsený kultúrny manažér Ján Sudzina. Riadil medzinárodné hudobné vydavateľstvo, hudobný festival a viedol na Slovensku prvý projekt Európskeho hlavného mesta kultúry, Košice 2013.  

„Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 je obrovskou príležitosťou pre kultúrny, spoločenský a ekonomický rozvoj mesta a regiónu. Verím, že sa nám spolu s dynamickým tímom, podarí v spolupráci s mestom Trenčín, Trenčianskym samosprávnym krajom, Ministerstvom kultúry a ostatnými partnermi naštartovať trvalo udržateľné zmeny, ktoré pozitívne ovplyvnia život ľudí v Trenčíne a v regióne. Tak, ako sa to podarilo v Košiciach,“ hovorí Ján Sudzina.

Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 je projekt zmeny mesta a regiónu. Venuje sa skvalitňovaniu verejného priestoru a zapájaniu ľudí do života v meste, ponúka príležitosti pre rozvoj kultúry, vytvára prepojenia s Európou. Ján Sudzina prešiel výberovým konaním na riaditeľa projektu. Na pozícii vymenil Lenku Kuricovú, ktorá tím Trenčín 2026 dočasne viedla a naďalej zastáva funkciu umeleckej riaditeľky projektu.

Kto je Ján Sudzina?


Študoval ekonómiu na Vysokej škole ekonomickej Bratislava, detašovanom pracovisku Fakulty riadenia v Košiciach. Dlhodobo sa venuje kultúrnemu manažmentu. Založil a riadil hudobné vydavateľstvo Hevhetia, ktoré sa zameriava na nekomerčnú hudbu (klasická hudba, súčasná hudba, jazz, blues, alternatívna aexperimentálna hudba..) a jej distribúciu do celého sveta. Vydával odborný časopisu Hudba a organizoval Letný hudobný festival Hevhetia, ktorý je od roku 2015 medzinárodný a usporadúva sa na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Poľsku a vo Francúzsku. Od mája 2011 do apríla 2014 bol výkonný riaditeľ projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Pôsobil tiež ako prezident Maratónskeho klubu Košice. V posledný rokoch manažoval developerský projekt v Prahe.

Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Európska únia.  

Zdroj: Mirka Gúčiková, PR manažérka Trenčín 2026
Foto: archív Ján Sudzina