Autorská výstava je vytvorená a prvýkrát odprezentovaná pri príležitosti otvorenia nového galerijného konceptu v Modre — blu: gallery, priestoru pre kvalitné súčasné slovenské umenie pre všetkých milovníkov a zberateľov.

blu:gallery

Výstava „Nailshop“ odkazuje na priestor, skrášľovací salón, kde okrem štandardných služieb dochádza k terapii, sebaočisteniu, či už neformálnym rozhovorom, alebo časom stráveným na danom mieste. S istou nadsázkou môžeme tvrdiť, že nahrádzujú kaplnky, kostoly, alebo iné miesta spirituálnej očisty.

„Evin prístup k maľbe sa dá opísať ako DIY, a to v spôsobe výstavby obrazu, v zvolenej téme, či odvahe s akou so samotnou maľbou narába. Motív odvahy vieme vystopovať napríklad v zvolenej farebnosti, ktorá je síce poučená fauvizmom, ale výsledný efekt nie je ľúbivou farebnou kompozíciou odkazujúcou na Matissa, ale bezprostrednou autorskou výpoveďou.“ uvádza Matej Fabián, kurátor výstavy.

Úloha ruky a dĺžka nechtov v obrazoch Evy Hetmerovej nie je prázdnym dekorom, ale skôr drápom rýpajúcim do konformity každodennosti. Okrem týchto a iných súvislostí nám Eva ukazuje podstatu jej tvorby, ktorou je pretváranie niečoho, čo na prvý pohľad vnímame ako banálne, na závažné.

“Evu Hetmer som oslovila ako autorku prvej výstavy blu : gallery, lebo reprezentuje presne to, čo chcem aby moja galéria ukazovala — “fresh contemporary art” — teda svieže súčasné umenie. Výstava “Nailshop” je presne taká, od idey, výraznej farebnosti až po nekonvenčnú inštaláciu. Teším sa, že navštevník uvidí a zažije kvalitné súčasné umenie aj v Modre, v malebnom priestore blu : gallery.” hovorí Katarína Janáková, majiteľka blu : gallery.

Eva Hetmer (Év van Hettmer)

narodená v Nitre, v súčasnosti žije a tvorí v Hamburgu. Eva je absolventkou bakalárskeho štúdia na VŠVU v Bratislave a absolventkou magisterkého štúdia na Akademie der bildenden Kunste vo Viedni. Typický pre ňu je plošný a senzuálny „bad painting“, ktorý je dlhodobo jej autorským programom, ten ide ruka v ruke s tematizáciou ženskej sexuality či telesnosti. Aj keď vychádza z vlastnej intímnej skúsenosti, tieto témy podáva ľahko a bez pátosu, vďaka čomu zdanlivo nedokonalá či naivná detinská maľba pôsobí autenticky a uveriteľne. Od roku 2009 individuálne vystavuje v rámci Slovenskej republiky, zúčastnila sa aj na kolektívnych výstavách na Slovensku, vo Francúzsku, v Českej republike, Maďarsku a Belgicku. Je finalistkou Toiles et toiles Prize 2009 vo francúzskom Touluse, je finalistkou nadácie VÚB Maľba 2011 a 2021 dvojnásobnou víťazkou 2. miesta VÚB Maľba roka 2019 a 2020, zároveň je aj tohtoročnou finalistkou Ceny Oskára Čepana.

Vznik diel na výstave podporil z verejných fondov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Otvorenie výstavy: sobota 11. 09. 2021, 18.00 –  21.00
Trvanie výstavy: 11. 09. 2021 – 17. 10. 2021 
Kurátor: Matej Fabian
Miesto: blu : gallery, Štúrova 93, Modra

Zdroj: Katarina Janakova, blu: gallery
Foto: blu: gallery