Režisér Jonáš Karásek je aktuálne azda najžiadanejším slovenským režisérom. Svoj nový krátkometrážny film Choroba predstaví osobne už 15. septembra na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik. Zároveň ostane na diskusiu s divákmi.

Krátkometrážna snímka Choroba sa odohráva v roku 2025 a jej témou je celosvetová pandémia. Po Invalidovi ide už o druhé dielo z rúk režiséra Karáska, ktoré bude poukazovať aj na zdravotné problémy, ktoré presahujú do logistických štruktúr našej spoločnosti. Pre film si režisér tentokrát zvolil nehercov, ktorí sú s filmovou pandémiou nejakým spôsobom prepojení. Musel tomu prispôsobiť svoju prácu, pretože neherci si vyžadujú iný prístup.

Teším sa, že sa nám len s nehercami podarilo vytvoriť filmík, ktorý ma zaujímavú, taživú atmosféru a prekvapivú pointu. Aj preto uvítam možnosť diskutovať na Cinematiku s divákmi. Som zvedavý nielen na ich dojem z filmu či mojej tvorby celkovo, ale aj na ich názor a vnímanie témy, ktorú vo filme predostrieme,” povedal Karásek.


Súčasťou diskusie, ktorá sa uskutoční priamo po filmovej projekcii, bude aj lekár, ktorý tiež dostane priestor k téme sa vyjadriť. Prítomní hostia tak dostanú jedinečnú príležitosť konfrontovať filmom nastolené postrehy s medicínskymi faktami.

Snímka Choroba, ktorú na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik predstaví Jonáš Karásek, je o veľmi aktuálnej problematike, ktorej je dôležité venovať sa. Preto som veľmi rád, že snímka bude mať svoju premiéru práve na našom festivale a som veľmi zvedavý na diskusiu s Jonášom aj s pánom doktorom. Vnímam to ako jedinečný priestor, v ktorom budú mať prítomní diváci príležitosť zamyslieť sa nad smerovaním našej civilizácie,” povedal Peter Konečný, organizátor Cinematik-u.

Následne bude krátkometrážna snímka sprístupnená širokému publiku v online priestore na choroba.online.

Krátkometrážny film Choroba vytvoril režisér Jonáš Karásek so svojím stabilným kameramanom Tomášom Dušičkom a hudobným tvorcom Matúšom Širokým.

Zdroj: Perla Žinčíková