Radko Sedlák

Deviaty ročník elektronického festivalu Breathe sa bude konať už o necelý týždeň. V Piatok 30. júna prinesie na miesto zvané Marakaňa medzi mestá Veľký Šariš a Prešov významných predstaviteľov nemeckej elektronickej scény. Návštevnícky zážitok bude umocnený svetelnými inštaláciami, o scénografiu festivalu sa postará skupina Ctrl_Space.

Prvým menom festivalu je nemecký Agy3na, člen kolektívu Pulsar, ktorý návštevníkov v svojom sete zoberie na exkurziu žánrami niekde medzi houseom a elektrom, takmer vždy s nádychom vlnitého zvuku 80. rokov plnom perkusií a spacey acidu. Agy3nu je možné poznať z mnohých nemeckých festivalových line-upov, svoje schopnosti opakovane predviedol aj v známom tanečnom formáte HÖR.


Z nemecka zavíta na lúku pod kopcom i Steffen Bennemann, uznávaný DJ a producent pochádzajúci z Lipska, ktorý roky pôsobil ako spoluzakladateľ vydavateľstva Holger a kurátor populárneho nemeckého festivalu Nachtdigital. Návštevníci sa v jeho prípade môžu tešiť na emotívny a autentický DJ set.

Súčasnú poľskú tanečnú scénu, konkrétne varšavskú na Breathe odreprezentuje Daisy Cutter. Táto DJka, a v neposlednom rade tiež historička umenia a akademička s klasickým hudobným vzdelaním prinesie na tanečný parket euforický beat plný rýchlych klubových rytmov až po melodické skvosty 90. rokov.

Mixov sa chopí i Paradiso Rhythm, aby areál naplnil rovným tanečným rytmom vrátane hymien Greetings & Salutations, Paradise of Temptation či Forever Sade. Paradiso Rhythm priebežne vydáva hudbu, aktívny je hlavne na svojom vlastnom labli House of Unity. Z Prahy do Prešova napokon pricestuje aj DJ hovoriaci si Dmit.ry, šéfdramaturg klubu Groove, ktorý sa v inštanciách hrania a bookingu pohybuje už 14 rokov.


Na festivale sa v neposlednom rade predstavia samotní rezidenti a členovia kolektívu Breathe, ktorí už takmer 10 rokov prinášajú do Prešova, Košíc ale i do Prahy vlastné edície párties ako Breathe, Faded či Danza. Nezmeškajte extatické polámené beaty od Uma Durman ani sofistikovanú zmes tanca od Duboisi a Wussa. Na festivale sa predstaví i nový prírastok kolektívu Uber_Acid.

Okrem toho, že Breathe prináša najsilnejší line-up v svojej histórii ponúkne areál svojím návštevníkom väčší komfort. Festival sa presúva na nové miesto pár metrov od lúky pod Bikošom. Pri bufete R4 nebude chýbať vegánske gastro ani dobre zásobený bar, dve kryté stage a vnútorné sociálne zariadenia. V rámci ubytovania môžu návštevníci využiť niektoré z blízkych ubytovacích zariadení v Prešove či vo Veľkom Šariši, festivalová lúka však bude pripravená i na variantu stanovania.

Festival Breathe bol z verejných zdrojov podporený Fondom na Podporu Umenia.

Viac informácií a vstupenky na  webe festivalu. Pred návštevou festivalu Breathe prosíme o prečítanie a rešpektovanie HOUSE RULES.

Zdroj: Matej Kráľ, Breathe festiva
Foto: Radko Sedlákl