Do začiatku Pohoda festivalu ostáva máličko cez 100 dní a organizátori postupne zverejňujú ďalšie a ďalšie mená interpretov. Dnes Vám prinášame mená ako Everything Everything, Dälek, Catastrofy, Bukahara či Prešovčanov Papyllon. Festival sa uskutoční v termíne 5.-7. 7. 2018 na Trenčianskom letisku.

Everything Everything

Majú tri nominácie na Ivor Novello Award, tri albumy v TOP 10 britskej hitparády, nomináciu na Mercury Prize a s každým ďalším albumom čoraz lepšie recenzie renomovaných kritikov. Everything Everything je gitarová kapela z Manchesteru, ktorá miluje Aphex Twin, Jacksona i hviezdy RnB.

Everything Everything vydali debut Man Alive v roku 2010. NME ich označil za „Piccasov popu“ a BBC poznamenali, že sú „zámerne výstrední a nekonečne zábavní“. Nadšenie ostrovných médií nezdieľal napríklad Pitchfork, no aj ten si kapela získala na svoju stranu hneď druhým albumom Arc z roku 2013. Od portálu dostal hodnotenie 7,6 z desiatich a v britskej hitparáde debutoval na piatom mieste. The Observer označil album za ďalší „Tour de Force“. O dva roky vydali tretí album Get to Heaven. Moderátor a DJ BBC Zane Lowe sa o prvom singli „Distant Past“ vyjadril ako o „najhorúcejšej nahrávke na svete“. Koncom minulého leta vydali album A Fever Dream, na ktorom sa výraznejšie podieľali všetci členovia kapely. Tímová práca priniesla ovocie v podobe doposiaľ najlepších recenzií. Podľa Drowned in Sound na ňom konečne objavili „svoj zvuk“ a The 405 píše: „Everything Everything dokážu fundovane hovoriť o duševnom zdraví, vzostupe ISIS, politických machináciách, erózii medziľudských vzťahov a pritom to celé zaobalia do pozoruhodne počúvateľných a kreatívnych melódií“.

Dälek

Dälek je čistokrvná hip-hopová kapela s netradičným prístupom k podmazom pre svoje skladby. Hudobne sú na pomedzí My Bloody Valentine, Public Enemy, Einstürzende Neubauten či Death Grips. Pred polrokom vydali album „Endangered Philosophies“, o ktorom AllMusic napísal, že ide o triumfálny, spoločensky dôležitý album od majstrov industriálneho shoegaze hip-hopu. Dälek ho predvedú aj návštevníkom Pohody 2018, pričom sa k nim na pódiu pridá aj fenomenálny jazzový saxofonista Mats Gustafsson.

Experimentálna hip-hopová kapela Dälek vznikla v roku 1998 v Newarku (New Jersey) v zostave  Dälek (Will Brooks), Oktopus (Alap Momin) a Joshua Booth. Po dlhšej pauze sa vrátili na scénu v roku 2015 v zostave MC Dälek, DJ rEK a Mike Manteca. V 2016-tom vydali LP „Asphalt for Eden“, ktorému dal Drowned in Sound hodnotenie 8 z 10, pričom napísal: „Ich zvuk je tak temný, brutálny a podivne melodický ako nikdy predtým“. V krátkom čase vydali album „Endangered Philosophies“, ktorý podľa PopMatters dokazuje, že Dälek sa vrátili na scénu v top forme. Na albume síce poukazujú na mimoriadne negatívne javy v spoločnosti, no v konečnom dôsledku nevyznieva úplne dystopicky. Poslucháčov vyzývajú, aby sa postavili na odpor zlu a ako dodáva PopMatters ďalej vo svojej recenzii: „Najtemnejšie časy môžu viesť k vnútornej revolúcii jednotlivcov, čo vedie k lepšej budúcnosti.“ Výborné nové veci predstavia na Pohode v spoločnosti špičkového saxofonistu Matsa Gustafssona. Ten spolupracoval napríklad so Sonic Youth, je víťazom Nordic Council Music Prize (z roku 2011) a je známy najmä pre svoje mimoriadne dravé improvizácie.

Catastrofy

„Catastrofy to je mazec, ale s vtipem,“ výstižne napísal o tejto výbornej thrash metalovej kapele z Devínskej Novej Vsi portál Rockpalace. Vtipné texty s nadhľadom kombinované s kritickejšími vecami so spoločenským presahom podávajú ako poriadne namazaný stroj. Mimoriadne rýchle bicie a gitary na ich debute i koncertoch dopĺňajú aj nástroje ako fujara, drumbľa, tamburína či ozembuch. Obzvlášť oceňujeme, že ich spevákovi Borisovi je perfektne rozumieť, vďaka čomu Catastrofy rozhýbu, pobavia a prípadne vystrašia.

Ako uvádza samotná kapela: „Catastrofy je 5-členná zbojnícka družina z Prešporka, ktorá brúsi valašky už trinástym rokom. Skupina si neberie servítky pred ústa a svojské podanie thrash metalu kombinuje s humornými príbehmi o zbojníkoch, no nebojí sa zabrdnúť aj do pálčivých tém súčasnej spoločnosti.“ Ich skvelé piesne ako „Krik a beznádej“, „Bastardi spoločnosti“ či „Ja som spokojný“ majú na YouTube desiatky tisíc pozretí, k čomu občas prispieva svojou troškou aj pánska časť nášho office-u. Ich výborné klipy dávame do vašej pozornosti ako antistresovú pomôcku. Po desiatich rokoch na scéne vydali v roku 2015 debut Zbojnícky Tanec, na ktorom na vás, podľa scmaggot.cz „během necelé půlhodiny vtrhnou s pořádnou porcí kytarově agresivních momentů a přímočarých textů.“ Portál Hlukoskop.sk v recenzii na ich vypredaný koncert v Trenčíne napísal: „Ich „zbojnícky“ thrash metal má strašné gule, ktoré by im mohol aj nosorožec závidieť! Prvotriedne vystúpenie, ktoré doslova trhalo rekord v počte odovzdanej energie (ale aj minutej).“ Pre toto všetko sme veľmi radi, že svoj zbojnícky tanec a hluk predvedú aj na trenčianskom letisku.

Bukahara

Jedna kapela, štyria muzikanti, tri kontinenty. Špičkoví hudobníci z kapely Bukahara miešajú gypsy jazz, swing, reggae s balkánskymi a arabskými vplyvmi. V dnešnej digitálnej dobe produkujú výlučne analógovú hudbu, ktorá azda najviac pripomína tvorbu kapiel ako Beirut či Mumford and Sons.

Spevák a gitarista Soufian, huslista Avi a perkusionista Ahmed sa spoznali počas štúdia jazzovej hudby na Kolínskej hudobnej akadémii. O rok neskôr sa k ním pridal Max, ktorý hrá na dychové nástroje. Konceptom kapely je búranie hudobných hraníc, čim vyjadrujú svoje rôzne korene a kultúrne identity. Avi je napríklad Švajčiar so židovskými koreňmi´a Ahmed je z palestínskeho Ramaláhu. Sami ale dodávajú, že nie sú mierový projekt, iba robia hudbu. Pomyselné hranice medzi ľuďmi búrajú aj vo svojich textoch. S ľahkosťou balansujú na pomedzí nákazlivej hravosti a vážno-hudobnej oddanosti. Ako napísal na záver článku s názvom Global Buskers portál Quantara: Koncert Bukahara? To je  jednoducho večer čistého potešenia.

Papyllon

Prešovská kapela Papyllon sa pohybuje na pomedzí rocku, popu, elektroniky a jazzu. Koncom minulého leta si v skúšobni sami nahrali debutový album. DIY prístup sa im rozhodne vyplatil. Hudba.sk označila album za svetový a ďalej o ňom napísala: „Noci a dni na rožkoch a paštétach strávené v impulzívnych priestoroch starej skúšobne priniesli nekonvenčný masívny zvuk.“ A neskôr v článku dodáva, že ide o vážny debut už vyzretých hudobníkov.

Papyllon zaujali už v úplných začiatkoch v roku 2010, keď vyhrali talentovú súťaž Prešovský Liverpool. V roku 2015 vydali  EP Sink or Swim (2015), ktoré odprezentovali aj v okolitých krajinách a na festivaloch ako Rock for People, Grape či na Off Camera v Poľsku. Debut Papyllon vyšiel v auguste 2017 a obsahuje pestrú žánrovú paletu skladieb, ako napríklad melancholicko jazzovo ladenú „Seventeen, baby“, bondovskú „Never felt so pure“ alebo industriálnu „Caved in space“. Okrem toho, že kapela koncertuje nepretržite doma v týchto dňoch je na doposiaľ najväčšom turné naprieč východnou Európou, na ktorom odohrá 18 koncertov na Ukrajine, v Rusku a Pobaltí. PR manažér ďalších známych prešovských kapiel Chiki liki tu-a či Komajota Edo Kopček nám o skupine povedal: „Papyllon sledujem v podstate od začiatku. Chodievam na ich koncerty a musím povedať, že táto kapela neskutočne rýchlo napreduje a s každým vystúpením sú lepší a lepší.“ Ich aktuálne najväčšie východoeurópske turné je tak prísľubom, že na Pohodu prídu v skvelej forme.

Viac informácii o festivale Pohoda nájdete na oficiálnej stránke alebo na facebooku. Vstupenky je možné získať cez Pohoda eshop. Aktuálne prebieha aj a predaj spoločných kombo lístkov na Pohodu a partnerský poľský festival OFF (od 3. 8. do 5. 8. 2018 v Katoviciach). So zľavou 15% tak budete môcť vidieť a počuť okrem mien Pohody 2018 aj umelcov ako Grizzly Bear, Jon Hopkins Live, Turbonegro či John Maus. Kombo vstupenku si môžete kúpiť TU.

Zdroj: Pohoda festival