Ďalší ročník benefičného festivalu Punkáči deťom sa uskutoční od 31. augusta do 2. septembra v Opatovciach pri Trenčíne. Účinkujúci vystupujú na podujatí iba za cestovné náklady. Vlani organizátori celý zisk z podujatia vo výške viac ako 15-tisíc eur venovali nadácii Pomoc deťom v ohrození. Tá zastupuje týrané a zneužívané deti. Punkáči chcú nadácii poslať výťažok z podujatia zas.

Takmer päť desiatok punkových hudobných skupín vystúpi počas troch dní na konci letných prázdnin v areáli rybníkov v obci Opatovce kúsok od Trenčína. Od 31. augusta do 2. septembra dá benefičný festival Punkáči deťom priestor okrem hviezd aj začínajúcim kapelám.

„Po vlaňajšom ročníku sme zaznamenali veľmi veľký záujem o účinkovanie na našom festivale. Záujem nás potešil, zároveň nás však postavil pred výzvu zostaviť čo najatraktívnejší program a zároveň poskytnúť možnosť mladým skupinám, ktoré si podľa nás zaslúžia predstaviť sa na podujatí tiež,“ hovorí organizátor Andrej Siget.

Medzi najväčšie hviezdy programu blížiaceho sa festivalu Punkáči deťom patria slovenské skupiny Karpina, Catastrofy či Načo Názov. Z Česka sa predstaví legenda Totální nasazení, spolu s ňou pricestujú aj skupiny Staré pušky, Houba a Zakázaný ovoce. Britské ostrovy bude zastupovať formácia Guitar Gangsters. „Za osvieženie považujeme účasť skupiny The Hellreaks z Maďarska,“ hovorí Andrej Siget. Skupina hrá zaujímavé psychobilly a má sexi speváčku, uvádza sa v jej promomateriáloch.

Načo Názov pokrstia na festivale svoj nový album

Pre fanúšikov punkového žánru má festival pripravené veľké prekvapenie. Kultová slovenská skupina Načo Názov, ktorá ostatné roky koncertuje už iba sporadicky, nahrala nový album. „Povráva sa, že je pravdepodobne rozlúčkový, keďže členovia kapely sú už otcovia rodín a do roka odohrajú maximálne tri vystúpenia,“ opisuje A. Siget. „Skupina pripravovala album niekoľko rokov a ak som to pochopil správne, má byť ich posledným. Dúfam, že sa mýlim a v budúcnosti nahrajú ešte nejaký ďalší,“ dodáva.

Členovia skupiny Načo Názov sa rozhodli, že album uvedú do života počas vystúpenia na festivale. Vydávajú ho v limitovanom náklade, ktorý sa začne predávať práve na tomto podujatí. „Do distribúcie, aby si ho mohli kúpiť ďalší fanúšikovia, pôjdu po festivale iba tie CD-čka, ktoré ostanú,“ vysvetľuje dohodu s kapelou A. Siget. „Sme im za toto gesto vďační, aj vďaka informácii o ich novom albume sa zvýšil záujem o festival Punkáči deťom,“ dopĺňa.

Novinky: Väčší dôraz na ekológiu i detský kútik s hradom

Aktuálny ročník festivalu Punkáči deťom popri atraktívnom hudobného programe prinesie aj organizačné novinky. Okrem kyvadlovej dopravy z Trenčína do areálu rybníkov v Opatovciach organizátori zavádzajú vratné poháre na pivo. „Chceme tým dosiahnuť čistejší areál a zároveň znížiť spotrebu týchto plastových výrobkov,“ hovorí A. Siget. Okrem vratných pohárov na pivo bude k dispozícii aj limitovaná edícia s logom festivalu. „Tie budú nevratné a majú slúžiť aj ako spomienkový predmet,“ vysvetľuje organizátor.

Ďalšou novinkou pre návštevníkov festivalu bude úschovňa s možnosťou prenajať si stráženú uzamykateľnú skrinku na odloženie si svojich vecí. Samozrejmosťou bude parkovisko vedľa festivalového areálu za symbolický poplatok. „Komfort divákov zvýšime dvojnásobným počtom mobilných toaliet. Na ovlaženie budú slúžiť aj umývadlá s úžitkovou vodou a cisterna s pitnou. Od minulej jesene sme v spolupráci s majiteľmi v areáli vybudovali kamenné sprchy a toalety,“ dodáva Andrej Siget. Tie budú môcť diváci využívať za poplatok.

Pre rodičov s deťmi je pripravené samostatné stanové mestečko. „Bude oddelené od ostatných návštevníkov. K dispozícii bude okrem hygienického zázemia aj nafukovací hrad,“ uzatvára organizátor benefičného festivalu Punkáči deťom Andrej Siget.

Benefičný festival Punkáči deťom sa uskutoční od 31. augusta do 2. septembra v obci Opatovce pri Trenčíne. Kompletný program aj informácie o možnostiach stanovania či kyvadlovej doprave z Trenčína nájdete na stránke festivalu.

Zdroj: Andrej Siget, organizátor festivalu.
Foto: Veronika Klimová