Jakub Brehuv

Hudobné vydavateľstvo Slnko Records pripravilo na záver roka titul, ktorého vydanie ocenia fanúšikovia poézie a pesničkárskej tvorby Johnnyho Casha či Damiena Ricea. Ide o päťpiesňové EP tenzie od domáceho hudobníka havrillu. Budúci rok prerastie do rozšírenej verzie v podobe albumu.

Dušan Havrilla žil pár rokov v Írsku, má rád tamojších pesničkárov, jeho inšpiráciou je tvorba Bona Ivera, Brucea Springsteena a tiež poézia Tomasa Tranströmera, Mily Haugovej a Miroslava Válka. Hudobník usídelný v Nitre má už za sebou debutový album Citadela v produkcii všestranného skladateľa a interpreta Daniela Špinera.

Na najnovšom EP sa havrilla posúva od sólovej výpovede ku kolektívnemu dielu, na ktorom sa podieľali hudobníci z kapiel Dis is Markéta, Čad / Jób a nitrianskeho štúdia Beyond Music Studio. Textami prispela prešovská poetka a prekladateľka Silvia Kaščáková a vizuálnu identitu uchopili ďalší Prešovčania Tobiáš Cingeľ zo skupiny Alltide a bratranci Brehuovci z Creahouse.


Vznikli tak folk-rockové piesne o pnutí v medziľudských vzťahoch, tlaku, ktorý vytvárame sami v sebe ale aj nádeji, ktoré máme v každom životnom momente.

„Som veľmi vďačný, že mojej hudbe venovalo pozornosť toľko talentovaných ľudí. V priebehu 5 dní vzniklo 5 pesničiek. Tempo a koncentrácia boli na maximum a zároveň v úplnej pohode a ľahkosti. Tento typ nahrávania som ešte nezažil. Som maximálne spokojný s prácou, ktorú sme spoločne odviedli,” teší sa autor.

havrilla je aktuálne na koncertnej šnúre Katedrála tour, na ktorej v kostolných priestoroch vo všetkých kútoch Slovenska postupne predstavuje svoju tvorbu. Do konca roka jeho nové EP tenzie vyjde aj na CD a následne v ďalšom roku prebehne jeho krst.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Jakub Brehuv