Východniari idú na západ a prinášajú unikátny folklórno – rockový projekt spojený s výstavou fotografických obrazov s populárnymi osobnosťami. Napriek tomu, že ide o folklórne vystúpenie, má názov „Ro©k na dzedzine“. Program vznikol k 55. výročiu založenia Folklórneho súboru Šarišan v spolupráci s najvýznamnejšími umelcami pochádzajúcimi z východného Slovenska.

Program mal premiéru 24. júna 2023 a odvtedy je na svojej domovskej scéne v Divadle J. Záborského v Prešove beznádejne vypredaný. Na vzniku sa podieľali členovia súboru, tanečníci, speváci a hudobníci. Skutočným prekvapením je rocková sekcia Rock band SKPO, ktorej hudobné prepojenie s folklórnymi hudobno-tanečnými číslami je fascinujúce.

Môžete sa tešiť na skvelé tanečné a spevácke výkony, ľudovú hudbu FS Šarišan, ale tentokrát v elektrizujúcom kontraste s rockovou skupinou hudobníkov. Starým známym zvukom všetkými milovaného folklóru budú kontrovať moderné ostré zvuky rockovej sekcie, ktorá je zložená z muzikantov hudobnej rockovej kapely Rock Band SKPO pod vedením Petra „Peciho“ Uhera. V úlohách sudičiek sa predstavia herečky Veronika Husovská, Ivana Maťufková a Miriama Fedorková.


Príbeh tohto mnoho žánrového projektu sa začal písať pred tromi rokmi jedinečnou výstavou, ktorá znázorňuje dvanásť obrazov rodinného a výročného zvykoslovia našich predkov v spolupráci s významnými osobnosťami, ktorých korene sú v okolí regiónu Šariš. Obrazy vznikli ako veľkorozmerné fotografie uznávaného fotografa Jána Štovku, ktorý získal mnoho medzinárodných ocenení a do každého obrazu zakomponoval niektorú z výrazných osobností, ako sú vynikajúce speváčky Katarína Knechtová a Katarína Koščová, famózny jazzový spevák Peter Lipa, populárny moderátor Michal Hudák, fantastickí muzikanti Marián Čekovský a Peter Bič. Tiež významné a obľúbené umelecké dvojice, ako sú herečka Gabriela Marcinková a jej manžel Martin Mihalčín, protagonista skupiny Heľenine oči, Veronika Husovská a jej manžel Martin Husovský, protagonista skupiny Komajota či manželia Stražanovci, spolu s ďalšími výbornými hercami ako Stanislava Kašperová, Valéria Fürješová a Eugen Libezňuk. Spolupracovali kapely Heľenine oči, Hrdza, Komajota, Kandráčovci, naša prvá MISS-ka a niekdajšia speváčka FS Šarišan Ivana Christová a tri najznámejšie speváčky ľudových piesní Mária Mačošková, Anna Servická a Anna Poráčová. Všetci títo významní umelci a osobnosti spolu  s členmi FS Šarišan sa podieľali na vyobrazeniach, ktoré originálnym spôsobom oživujú celoročný cyklus života na dedine.


Na fotografiách uvidíte populárnych umelcov v krojoch a v najrôznejších veselých a nezvyčajných situáciách, určite tak, ako ste ich ešte nikdy nevideli. Fotografie opisujú najväčšie sviatky a najkrajšie zvyky nášho ľudu. Výstava je sprievodným podujatím každého vystúpenia FS Šarišan s projektom RO©K na DZEDZINE, ktorý sa hlási k odkazu kultového filmu Martina Ťapáka Rok na dedine z roku 1967 a rozpráva o živote a obyčajoch počas štyroch ročných období na dedine. V hudobno-tanečnom programe autori moderným spôsobom spracovali staré tradičné zvyky, spevy a tance, a my sa opäť presvedčíme, koľko krásy a poézie má v sebe ľudové umenie na Slovensku.

Autorkou projektu je folkloristka a dramaturgička Jana Pitková, na réžii sa spolupodieľal Viliam Mikula.  Autormi choreografií sú Ivana Antolová Kučerová, Viliam Mikula a Ladislav Cmorej.   Hudobných úprav sa ujali Ľubomír Šebej, Martin Husovský a Radoslav Gajdoš. Vďaka náročným tanečným aj speváckym výkonom, podmanivej hudbe, mnohým dych berúcim momentom, magickej atmosfére starých zvykov a tradičných sviatkov budete mať nezabudnuteľný zážitok vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Nechajte sa vtiahnuť do sveta starodávnych zvykov, ktoré sprevádzali život Slovákov na vidieku, v tomto predstavení predovšetkým zo šarišského regiónu.


Príďte si pripomenúť, že náš slovenský folklór je naozaj najkrajší na svete! Vstupenky v sieti Ticketportal.sk.

Predstavenia v marci v roku 2024:
22.03.2024 RO©K na DZEDZINE – Trenčín
23.03.2024 RO©K na DZEDZINE – Bratislava
24.03.2024 RO©K na DZEDZINE – Žilina

Zdroj: TS, Olga Valentová