Krásna rómska speváčka Gitana sa vie poriadne rozohniť! Inšpirovala sa svetoznámymi Gipsy Kings a flamencom a výsledkom je skladba „Džas denašas“. Dynamická a temperamentná pieseň pochádza z  albumu „Kolora“ a speváčka ju spieva v rómštine. „Džas denašas“ znamená Poď utečieme spolu a je o pravej láske, ktorá prenáša hory. Hudbu má na konte sama Gitana, text napísal Eduard Čonka. V skladbe použila kombináciu živých a elektronických hudobných nástrojov. Vypočujte si skladbu plnú radosti zo života, ktorú Gitana napísala v Španielsku!     

Speváčka Gitana pripravila pre fanúšikov smršť temperamentu a optimizmu v podobe nového singla „Džas denašas“. V dynamickej skladbe je nosná gitara, ktorú nahral Markus Daniel. Hudobné  znenie ostatných nástrojov mal pod palcom Marek Vozár.

„Pri nahrávaní a mixovaní piesne som s ním strávila v štúdiu niekoľko dní, aby som sa dopracovala k mojej zvukovej predstave. Nie je to vôbec ľahké, priniesť zvuk, ktorí vám znie v hlave do výsledného mixu. Je tam množstvo drobných frekvencií, ktoré hľadáte a umiestňujete, aby to dostalo tú správnu spoločnú farbu. Áno hovoríme o farbách, ktoré neviete namaľovať a napriek tomu sú počuť. Všade sú farby, preto sa môj album volá „Kolora“,“ vysvetľuje proces tvorby Gitana.

„Džas denašas“ znamená v preklade Poď utečieme spolu. Preklad však nie je taký dôležitý, ako temperament hudby a melódia, ktorá nenechá nikoho chladným. Skvelo na ňu reagujú aj fanúšikovia na koncertoch.

„Nie, nechcem aby ste utekali. Spievam vám o pravej láske. Tá, za ktorou odídete, pre ktorú opustíte bezpečie a veríte, že spolu ste stredom sveta. Poznám príbehy a dnes už krásne manželstvá, ktoré kvôli nevôli rodičov utiekli a zosobášili sa tajne. Zostali však pevné iba tie, v ktorých si každý zachoval svoj vietor a dul do plachiet druhému, keď bola treba ho posunúť vpred,“ vyznala sa Gitana.

Skladba pochádza z albumu „Kolora“, na ktorom okrem samotnej Gitany pracovali ďalší výborní muzikanti a textári ako Saša Okálová, Slavo Solovic, Marek Vozár, Michal Polák, Maroš Kachút, Eduard Čonka, Daniel Markus či producent Gonzi. Inšpiráciu na tvorbu nachádza Gitana všade okolo seba.

„V roku 2014 som si splnila sen a navštívila som Saintes-Maries-de-la-Mer vo Francúzsku. To je najväčšia rómsku púť na počesť Kali Sari – Čierna Sára, ktorá tam zachránila Pannu Máriu pred utopením v mori. Tam som mala možnosť počuť svetoznámych umelcov z Gipsy Kings a priamo sa nechať vtiahnuť do tanca flamenco tanečníkmi. Už cestou domov som v autobuse naspievala kostru piesne na mobil. Neskôr som na ňu nabalila aj kus Španielska. Text som sa najskôr snažila napísať v slovenčine. Ale rómština mi dala väčší priestor. Sama by som to nezvládla, nehovorím plynulo po rómsky. Mojim textárom v rómštine je môj partner Eduard Čonka,“ uzatvára Gitana. 

Gitana, vlastným menom Adriana Drafiová, spieva a tancuje už od štyroch rokov. V tvorbe ju inšpirovali speváčky ako Whitney Houston, Mariah Carey, či Barbra Streisand. Už ako dieťa začala spolu s kamarátmi skladať vlastné skladby. V 17-tich rokoch prišla prvá ponuka vystupovať v zahraničí. Začalo sa to vo Švajčiarsku a postupne precestovala veľkú časť Európy. Dnes sa v tvorbe venuje novému štýlu, elektro swingu a gypsy swingu. Aktuálne informácie o Gitane nájdete na jej oficiálnej facebook stránke.

Zdroj: Nora Krchňáková | NK Factory
Foto: Peter Reffe Kováč