Svetovo uznávaný skladateľ a „kráľ balkánskej hudby“ Goran Bregović & his Wedding and Funeral Band opäť zavítajú na Slovensko v rámci aktuálneho turné, pri príležitosti vydania albumu Three Letters From Sarajevo. Koncert sa uskutoční 21. júna v Seredi, v rámci letných open-air podujatí IN CASTLE.

Bregović je zaujímavý strhujúci srbský fenomén. Je považovaný za najznámejšieho umelca z Balkánu a propagátora ľudovej hudby, srbskej dychovky. Začínal ako gitarista v rockovej kapele Bijelo Dugme (1974-1989), ktorá bola populárna v celej Juhoslávii. Následne sa pustil do písania filmovej hudby a výrazne na seba upozornil aj za hranicami rodnej krajiny svojou tvorbou k trom filmom Emira Kusturicu (Dom obesenca, Arizona Dream a Underground), tiež hudbou k francúzskemu filmu Kráľovná Margot a jeho hudbu nájdeme napríklad aj vo filme Borat. Známe sú aj jeho hudobné spolupráce (napr. Iggy Pop, Cesária Évora, Gipsy Kings). Koncertuje s početnou „Kapelou na svadby a pohreby“.

Nový album Three Letters From Sarajevo venoval Bregović rodnému Sarajevu, mestu kde sa pred Balkánskou vojnou bežne stretávali kresťania, moslimovia a židia. Posolstvom hudby na albume je rešpekt voči každému z týchto troch náboženstiev. Inštrumentálne atmosférické skladby znejú ako soundtrack k dokumentu, Bregović ich prekladá obľúbenými brass-piesňami.

Slovenské publikum sa môže pripraviť na búrlivú balkánsku tancovačku. Projekt IN CASTLE prináša počas letných mesiacov open-air koncerty známych  zahraničných i slovenských hudobníkov do príjemného prostredia Zámockého parku a Amfiteátra v Seredi. V Zámockom parku i v Amfiteátri sa nachádza približne tisíc miest na voľné sedenie a plocha na státie. V areáli sa budú nachádzať aj stánky s občerstvením.

Vstupenky v sieti Pradpredaj.sk

Goran Bregović & his Wedding and Funeral Band
Zámocký park a Amfiteáter, 926 01 Sereď
21.6.2018, 20:00

Zdroj: Bibiána Grebeňová Šedivá, Agentúra KVAS
Foto: archív Goran Bregović