Viete, čo spája speváčku Shinu z Longitalu a muzikanta Pištu Vandala s dvojicou Robert Pospiš a Martin Sillay? Je to krst nového EP s názvom Tenzie – z dielne speváka Dušana Havrillu a jeho kapely. Všetci menovaní EP slávnostne uviedli do života 28. februára v Bratislave.

EP Tenzie, ako už jeho názov napovedá, nastoľuje večnú tému pnutia, teda napätia v medziľudských vzťahoch. Symbolickým napnutím strún ho pokrstili Pišta Vandal so Shinou z vydavateľstva Slnko Records. Tá zaželala Havrillovi vždy správne napnuté struny, aby mu všetko dobre hralo.

Napätie, ktoré inšpiruje

Na krste zahrali aj hudobní hostia – rešpektovaná hudobná a producentská dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay. Po nich vystúpil Pišta Vandal s akustickou gitarou a svojimi pesničkami. Havrilla spolu s kapelou odohrali v rámci playlistu všetky piesne z albumu. Skladbu Ráno je múdrejšie hudobným podmazom podporili producenti albumu z Beyond Music Studio – Tom Lobb a Martin Zaujec.


Spevák Havrilla na krste prehovoril o svojom posune od sólovej tvorby ku košatejšiemu zvuku živej štvorčlennej kapely. A to s použitím akustických i elektronických nástrojov, či viacerých hlasov. „Táto muzika ma v sebe veľa nádeje. Žijeme v zlomenom svete, sami sme a žijeme v neistých dňoch. Ale máme nádej. Veríme, že naša hudba oslovuje podobne zmýšľajúcich ľudí,“ konštatuje D. Havrilla.

Ako ďalej dodal, folk-rockové skladby z nového albumu reflektujú napätie vo vzťahoch naprieč našou spoločnosťou. Spolu s textárkou a poetkou Silviou Kaščákovou stavili na príbehovosť. „Texty nastoľujú večnú tému napätia v medziľudských vzťahoch. Sú o pnutí a tlaku, ktorý vytvárame sami v sebe, v majetnickej túžbe po vlastnení – čohokoľvek,“ vysvetľuje Havrilla.

Turné s novou kapelou

O vizuálnu identitu Tenzií sa postaral grafický dizajnér Tobiáš Cingeľ zo skupiny Alltide. Ilustrácie pochádzajú z dielne Davida Valoviča, sú maľované tekutým magnetom (ferrofluidom). Album vyšiel vo vydavateľstve Slnko Records. Na jeho tvorbe sa podieľali hudobníci z kapiel Dis is Markéta, Čad, Jób a nitrianskeho štúdia Beyond Music Studio (Tomáš Lobb, Martin Zaujec).


Štyroch hudobníkov spája už dlhšie priateľstvo a život v Nitre. Spevák Dušan Havrilla sa minulý rok počas Katedrála tour predstavil vo viacerých mestách po celom Slovensku. Po svojom návrate z Írska vydal sólo debut s názvom Citadela. Členom kapely je aj Matej Borovský (povolaním psychológ) hrajúci na bicie i gitaru, ktorému však nie sú cudzie ani basgitara a spev. Zvuk klasického violončela pretvára na neobyčajnú zmes digitálneho orchestra Roman Stražanec. Práve on a Matej sú členmi spriatelenej nitrianskej kapely Dis is Markēta. Štvoricu uzatvára Radoslav Lakoštík na elektrickej gitare, ten je zároveň lídrom kapely Jób a hrá v metalovej kapele Čad. Kapela Dušana Havrillu na jar chystá turné po Slovensku.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Jakub Brehuv