Juraj Bača, Karin Hajdu, Ady Hajdu a Marek Majeský predávali na vianočných trhoch perníky! Nie však hocijaké. Známi herci a moderátori chodili pomedzi ľudí na Hlavnom námestí a ponúkali medovníkové bábätká. Všetky získané finančné prostriedky z predaja medovníkov poputujú na projekt Hniezdo záchrany! Charitatívnu akciu zorganizovala už ôsmy rok predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

Známe osobnosti, krásna vianočná atmosféra a pomoc nechceným deťom. Tak vyzeral 8. ročník charitatívnej akcie na pomoc opusteným bábätkám v Hniezdach Záchrany. Zorganizovala ju predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová. Perníky v tvare bábätiek tentokrát ponúkali Juraj Bača, Karin Hajdu, Ady Hajdu a Marek Majeský. Najviac ich predal televízny komisár Rex Juraj Bača.

„Spoločne sme sa zbierali na dobrú vec a zvíťazili sme všetci. My sme to s Adym poňali ako súťaž. A ja sa musím priznať, že som podvádzal, pretože som vyhral asi preto, že som k perníkom ponúkal pusu. Zvíťazil som ale len o o jeden perník. Veľmi sa teším a som vďačný ľuďom, že prispeli,“ neskrýval radosť obľúbený Juraj Bača.
Herec Ady Hajdu bol doteraz najpravidelnejším účastníkom charitatívnej akcie. „Z ôsmych krát som bol sedem krát, lebo raz som mal teplotu. Predstavte si, že mi tu robíme umenie, obohacujeme ľudí myšlienkami, robíme divadlo. Ale nikdy som nezachránil nikomu život a Anička ich zachránila 60,“  zdôveril sa herec Ady Hajdu.

Akciu moderoval Richard Vrablec, ktorý zvýšil sumu za predané bábätká dražbou produktov od sponzorov. Výťažok z dražby ide na finančnú pomoc pre matky s deťmi v núdzi, ktoré žijú v CSS NÁRUČ Senior & Junior. Už tradične magistrát hlavného mesta Bratislavy poskytol pódium a ozvučenie na túto milú akciu zadarmo.

„Ja som pri tejto akcii od začiatku, chodím každý rok. To je minimum, čo môžeme my, známe tváre urobiť pre túto ušľachtilú myšlienku. Predsa len ľudia nás poznajú, veľakrát som počula, že ste to vy, kúpim si perník. Som rada, že existujú také osobnosti ako Anka Ghannamová,“ tešila sa herečka Karin Hajdu.

„Predával som druhý raz. Je to úžasná akcia, som veľmi rád, že som mohol prispieť svojou troškou na takúto dobrú vec,“ povedal herec Marek Majeský.

Dokonalú atmosféru vykúzlila spevom speváčka Gitana, ktorá priamo na pódiu pokrstila novú vianočnú pesničku „Čaro Vianoc“. Krstnou mamou sa stala Anna Ghannamová, ktorá CD uviedla do života samozrejme perníkom.

„Hniezdo záchrany je darom a zázrakom. Pri niektorých bábätkách na začiatku nestoja všetky sudičky, iba jedna, tá ktorá má moc smútku a bezmocnosti. V hniezde záchrany sa objavia všetky ostatné sudičky, ktoré majú moc zvrátiť zlo na dobro a rozsvietiť nebo. Jedna s takých dobrých sudičiek je aj Anna Ghannamová. Ja verím na zázraky a preto som bola poctená pozvaním na túto krásnu akciu. na ktorej som pokrstila moju novú vianočnú pieseň Čaro Vianoc, v ktorej spievajú aj deti. S radosťou prijmem znovu pozvanie na takéto podujatie, je mi cťou pomáhať najslabším a bezbranným. Deti sú našou budúcnosťou, chráňme ich…“ vyznala sa speváčka Gitana.

Z iniciatívy občianskeho združenia Šanca pre nechcených existujú od roku 2004 na Slovensku Hniezda záchrany – verejne prístupné inkubátory, kde je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca. Postupne ich za pomoci sponzorov a finančných príspevkov jednotlivcov zriadili 20 po celom Slovensku a tento počet je konečný.

„Pre občianske združenie Šanca pre nechcených je dôležité podporovať takéto podujatia a zviditeľniť ľuďom Hniezda záchrany, pretože každý rok vyrastie nová generácie mladých žien, ktorá môže mať problém s nechceným tehotenstvom. Do dnešného dňa sa v Hniezdach záchrany podarilo nájsť a zachrániť 60 bábätiek a od vzniku Hniezd záchrany klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z priemerných 10 detí na v priemere 2,“ uzatvára predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory 
Foto: René Miko