Martin Myslivec

Nový videoklip s názvom Jáchymov z oceňovaného albumu Československá zverejnilo slovenské duo Hmlisto v spolupráci s českýmpesničkárom Petrom Linhartom.

Hmlisto, dvojgeneračné duo Veroniky Kickovej a jej syna Jána, žije a tvorí v   dedinke Prochot na strednom Slovensku. Svoju zmes pesničkárstva, ľudovej hudby a post-rockovej gitary označujú ako post-folk. Petr Linhart je pesničkár, tulák, milovník krajiny a jej príbehov, člen združenia Osamělí písničkáři.

Pieseň Jáchymov, ku ktorej hudbu a text napísali spoločne Kicková a Linhart, rozpráva príbeh slovenského roľníka odsúdeného na nútené práce v uránových baniach v Jáchymove a tiež jeho ženy, ktorá naňho doma čaká v obavách, tušiac, že po štyroch rokoch sa k nej nemôže vrátiť ten istý človek, ktorého milovala.

Ako naznačuje dvojité autorstvo, príbeh je vyrozprávaný dvojjazyčne, z dvoch perspektív, v slovenčine a češtine. Klip bol nakrútený podľa scenára Veroniky Kickovej v reálnom prostredí dnešného Jáchymova, kde sa dodnes nachádzajú stopy po ťažbe uránu a pozostatky väzenských táborov. Podobne aj Turista, prichádzajúci do dnešného Jáchymova, sa v klipe stretáva so stopami príbehu obsiahnutého v piesni.


„Hoci pochádzam z Karlových Varov, k Jáchymovu som sa dostala okľukou, cez slovenský príbeh o mladej neveste, ktorá čaká na svojho nespravodlivo uväzneného manžela a má to „šťastie“, že za ním môže aspoň niekoľkokrát ísť. Historické centrum mesta je pomerne malebné a vytvára zvláštny kontrast k temnej atmosfére táborov. Nad vizuálom ku klipu som rozmýšľala takmer dva roky a nevedela som nájsť kľúč. Všetko sa konečne pohlo dopredu minulé leto, keď sme sa vybrali do Jáchymova a náučný chodník Jáchymovské peklo si prešli. Tam mi napadli obrazy Marinho kroja v Retiazkárni a nosenia vedier po schodoch, keď sa Turista vžije do situácie väzňov, ktorí skutočne museli nosiť pitnú vodu strmým kopcom do tábora,“ približuje vznik videa Veronika Kicková.

Kamery a strihu sa ujal Petr Mikšíček, veľký znalec histórie a krajiny Krušných hôr. Natáčanie v podzemí bolo možné vďaka spolupráci so združením Političtí vězni.cz a výrobu klipu podporil Karlovarský kraj a slovenský Fond na podporu umenia.

Album Československá (Galén 2022) dua Hmlisto a pesničkára Petra Linharta získal prestížnu cenu Rádia_FM Radio_Head Award za album roka 2022 v kategórii Folková hudba a piesne z albumu sa umiestnili na prvých dvoch priečkach poslucháčskej hitparády Rádia Proglas za rok 2023. Album produkoval známy gitarista Josef Štěpánek, ktorého meno sa objavuje aj na nahrávkach Vladimíra Mišíka, Vlastimila Třešňáka, Petra Linharta, Miroslava Kemela, Richarda Müllera či Lenky Novej, a ktorý účinkoval aj s Luciou Bílou a Radůzou.


V najbližšom období sa Hmlisto a Petr Linhart predstavia 1. marca v klube Kafara v Brne, 4. apríla v klube Pod Třešní v Kladne, 22. mája v pražskom klube Kaštan a 27. júla na Amfolkfeste v Pulčíne.

Zdroj: Anna Mašátová, AMPromotions
Foto: Martin Myslivec