Juraj Bednárik

Jeho hudobný vklad ste mohli počuť v nahrávkach od Jany Kirschner, Pary, Katky Koščovej či Nanyho Hudáka. Teraz prichádza violončelista Matej Tkáč s prvým autorským albumom Škovránok. Debut vychádza na vydavateľskej značke Slnko Records.

Pokiaľ ide o hudobnú formu, mladý hudobník a pedagóg si pri tvorbe albumu nedával žiadne obmedzenia. Sedem piesní sa pohybuje na pomedzí folku a rocku, s vrstvenými slákmi, vokálmi a silnými temámi.

Matej Tkáč spieva o boji s náročnou chorobou, strate najbližších a kladie si otázku, kam nás dovedie život, ak sa mu odovzdáme. Kľúčom k odpovedi môže byť láska, spolupatričnosť, nádej, ochota neustále na sebe pracovať a zlepšovať sa.

S výnimkou bicích nástrojov si celý album Matej spravil svojpomocne – od prvotného nápadu, cez nahratie a aranžmány všetkých nástrojov, až po texty a spev. K spevu ho priviedla jeho pedagogická práca s deťmi.


„Keď učíte deti hrať na hudobné nástroje, najlepším spôsobom ako im vysvetliť niektoré prvky, je zaspievať im to. Tak som začal spievať aj ja na vlastnom albume. Pred nahrávaním som nemal žiadnu konkrétnu predstavu. Začal som prvou skladbou a skúšal, kam ma to dovedie,“ hovorí Matej, ktorý je fanúšikom Cheta Fakera a kapiel ÁRSTÍÐIR, Korben Dallas, Hrana či ZVA 12-28 Band.

Album Škovránok vychádza 1. marca v digitálnych formátoch vo vydavateľstve Slnko Records.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Juraj Bednárik