Hudobný projekt Dobre Už Bolo prichádza s novou skladbou „Jesenná“, ku ktorej, ako je to už zvykom, pridáva hneď aj klip. Už názov napovedá, že skladba je venovaná aktuálnemu ročnému obdobiu, v ktorom sa človek aj vplyvom kratších dní viac zamyslí a zahľadí do seba. Atmosféru skladby zvýrazňuje aj zasnený klip, ktorý sa natáčal v košických uliciach.

Základy skladby Jesenná boli položené na jeseň v roku 2020, keď si Martin Bilička, ktorý stojí za projektom Dobre Už Bolo, len tak hral doma na gitare. Text napísal pri pohľade z okna svojho bytu, do ktorého následne doplnil hlavnú melódiu. „Chcel som zachytiť istú náladu a stav mysle, ktoré som pri pohľade na sychravé jesenné sídlisko prežíval.“ vysvetľuje Martin a dodáva: „Veľmi dobre si to pamatám. V panelákoch za oknom sa pomaly rozsvecovali svetlá. Ja som si to svoje nechal zhasnuté a s gitarou v ruke som sa nechal pohltiť tou atmosférou a svojimi myšlienkami.“

Ide o štvrtý singel košického jednočlenného hudobného projektu a opäť sa jedná o skladbu, ktorá je skôr zasnená a hĺbavá. „Je to skladba o pohľade do samého seba, o potrebe sa niekedy ponoriť do vlastných myšlienok. Možno nie veselých, či pozitívnych, ale takých, ktoré nás ťažia a nosíme ich niekde „tam vzadu“ opisuje Martin myšlienku skladby.

Produkčne mal Jesennú na starosti opäť Miro Felber z Parentals Studio. Ten sa tiež postaral o mixáž skladby. „Mirovi sa skladba páčila už z mojich koncertov a bol rád, že som si zvolil ako ďalší singel práve ju. Opäť sa mu podarilo pridať skladbe to, čo jej chýbalo, aby znela tak, ako v mojej hlave.“ pochvaľuje si spoluprácu Martin. Ako tomu bolo pri predchádzajúcich skladbách, master pripravil Peter Halgaš z EccoSounds Mastering.


Klip, ktorý zachytáva atmosféru skladby, sa celý natáčal v centre Košíc. V jednotlivých záberoch možeme vidieť Hlavnú, či Alžbetinu ulicu, most ponad Štefánikovu ulicu alebo križovatku na Palackého ulici. Hlavnou postavou klipu je sympatická mladá košičanka Viki Huková. Ako vznikla spolupráca ďalej vysvetľuje Martin: „Priznám sa, že sme na začiatku hľadali úplne iný typ, ale nakoniec sme sa veľmi rýchlo dohodli s Viki a chvalabohu za to! A to nie len pre jej prístup, keďže podmienky na natáčanie neboli vôbec prívetivé. Vonku bolo niečo okolo nuly, no oblečenie sme potrebovali jesenné a nie zimné. Najdôležitejšie však bolo, ako do celého klipu zapadla. Bol som velmi nadšený už z prvých záberov.“ Réžiu a celé natáčanie mali pod taktovkou Patrik Labant a Martin Juruš z Labant Studios. Následný strih si zobral na starosti Martin Juruš. „Okrem toho, že sme riadne vymrzli, bolo celé natáčanie bezproblémové.“ uzatvára Martin.

BIO

Za pop-folkovým hudobným projektom Dobre Už Bolo stojí gitarista, spevák a skladateľ Martin Bilička. Po štrnástich rokoch, dvoch albumoch, troch EP a takmer 400 koncertoch po celej Európe vymenil punk-rock/hardcore kapelu Retfish za slovenské texty a akustickú gitaru. Martin, okrem mnohých zahraničných interpretoch, zdieľal pódium so slovenskými stálicami v rámci žánru, ako sú Iné Kafe či PlusMinus. Dobre Už Bolo vzniklo vo februári 2019 spolu s vydaním debutového singla Ramená. To, že Martinovi sú blízke hlavne osobné a temnejšie témy, potvrdil o rok neskôr druhým singlom Chýbaš (1.9.2019). V júli 2021 pridal svoj tretí klip k zatiaľ najveselšej skladbe Samotár. V súčastnosti vydáva svoj štvrtý singel, ktorý nesie názov Jesenná. Okrem toho sa Martin so svojim projektom dostáva po pandemických opatreniach opäť k živému hraniu a v lete 2021 absolvuje prvé koncerty. Aj keď stojí na pódiu sám, jeho vystúpenia sú dynamické. Na koncertoch kombinuje spev, klavír či akustickú a elektrickú gitaru spolu s looperom.

Zdroj: TS, Dobre Už Bolo