Iako Bei vydávajú dlho-očakávaný druhý album s názvom Pursuits in 2ife:Vortex Fragoris. Hudobne bol dokončený už koncom roka 2021, vychádza ale až teraz. Jeho vydaniu predchádzalo sedem singlov, z ktorých na každý kapela natočila aj videoklip. Takto ostala iba jedna nezverejnená skladba a to titulná, skoro 26 minútová kompozícia Vortex Fragoris. Príbehovo sa jedná o pokračovanie skoro 15-minútovej skladby Cortex Labyrinthus, ktorá uzatvárala debut.

Titulná kompozícia má 6 častí, kde prechádza od ambientného úvodu postaveného na plochách a zvukov, pasáž tvorenú výrazným groovom a synťákmi ako  z 80tych rokov, orientálnou hudbou ovplyvnenú najprogresívnejšiu tretiu časť, kratšiu ambientnú sekciu s basovým sólom, ktoré znie ako trúbka, najexperimentálnejší piaty part postavený len na hlasoch až po melancholický baladický záver.

„Skladba metaforicky opisuje moju hudobnú cestu od dokončenia debutu až po tvorbu druhého albumu. Je to ale napísané tak, aby sa v tom našiel každý“, dodal líder kapely Roman Jakobej. Zvlášť výrazný je moment, kde počuť až štrnásť rôznych hlasov cez seba. „Je to zhudobnenie toho momentu, keď som vydal debutu. Bol to taký výkrik v oceáne hluku. Lenže o pozornosť tam kričí každý, je priam nemožné prekričať tú masu. Preto aj názov celej kompozície je Vortex Fragoris, čo z latinčiny znamená vír hluku“ objasnil Roman.


Album je dostupný na všetkých streamovacích platformách a aj v digipack verzii s obsiahlym 24-stranovým bookletom. Album si môžete zakúpiť priamo cez FB stránku kapely alebo cez bandcamp. Fyzickému vydaniu predchádzala úspešná crowdfundingová kampaň cez Startlab.

Ani fyzické vydanie albumu sa však neobišlo bez problémov. „Keď mi došli CDčka koncom augusta, na disku bola chyba. Prvá skladba bola skrátená a ku koncu hrali dve pasáže naraz. Bol to absolútne katastrofický scenár. Tri roky makáte každý deň a dôjde vám pokazený produkt“ posťažoval sa frontman. „Musel som osobitne doobjednať disky, čo navýšilo náklady o štvrtinu. Ale aj to je rock and roll“ dodal napokon s úsmevom.

Bicie sa nahrávali v štúdiu Klaksón, všetky nástroje a spevy v Romanovom domácom štúdiu. O mix a master sa postaral Roman Šoltýs. Obal albumu zhotovil Maroš Suchý, o kresby k jednotlivým skladbám sa postarala Natália Bodišová známa aj ako Nox.Benedicta. Albumovú formáciu fotila Veronika Klimonová.

Okrem Romana, ktorý nahral spevy, basovú gitaru či synťáky, sa na albume predviedli Viliam Stanek na bicích, v čase nahrávania len 15-ročný Šimon Majerník na klávesoch a Lukáš Magoč na saxofóne. S vokálmi na albume vypomohli Vanessa Lalíková, Marko Hundža a Jakub Ferenc.

Vznik skladby ako aj albumu podporil Fond Na Podporu Umenia a Hudobný Fond.

Zdroj: Roman Jakobej, iako bei