V piatok, 13. apríla 2018, zažijú Košice veľký tresk! Na Slovensko sa vracia Red Bull Music SoundClash! Jedinečný hudobný súboj, v ktorom o víťazovi rozhoduje sila decibelov a burcujúca masa fanúšikov. Štyri súťažné kolá, dve kapely na dvoch pódiách a (nielen) ich tradičné skladby tak, ako ich ešte nikto nepočul. Ktorých slovenských hudobníkov postaví do priateľského ringu Red Bull Music SoundClash vo svojej druhej edícii?

V Spoločenskom Pavilóne v Košiciach budú v apríli diktovať tóny rapové a rockové legendy. Súboj hudobných štýlov prinesie na východné Slovensko Rytmusa so živou kapelou a skupinu Iné Kafe. Ako sa s touto výzvou popasujú? Koho fanúšikovia vedia urobiť väčší hluk? Bude Vratko Rohoň rapovať a Patrik Vrbovský hrať na gitare? Predpredaj vstupeniek sa spúšťa 22. januára 2018, uchmatnite si svoj lístok  TU a príďte na akciu, ktorá sa už v takomto znení ani zložení opakovať nebude. Večerom bude sprevádzať Marián Čekovský a gramcom šéfovať DJ Vec.

Vratko Rohoň z Iné Kafe hovorí za celú kapelu: „Veľmi sa na Red Bull Music SoundClash tešíme. Je to zaujímavý koncept odskúšaný už aj vo svete. Nám to dáva zmysel, je to niečo nové – prvýkrát sa postavia proti sebe na Slovensku na profi úrovni hip-hop a rock. Je to výzva, ale zároveň je to showka. Super že pri tom budú ľudia, bude to celé live, bomba! Ideme sa na to pripravovať tak ako sa vždy pripravujeme na všetko – v skúšobni.“

Rytmus plánuje zahájiť tvrdú prípravu a v Košiciach vystúpi spolu s live bandom: “Idem do projektu Red Bull Music SoundClash hlavne preto, lebo ma to baví. Proste ma bavia takéto netradičné nápady. Tento konkrétne je o živej hudbe, na čo sa teším. Zároveň to vnímam ako nový koncept, a teda pre mňa ako novú výzvu. Pripravím sa klasicky – tvrdo a poctivo!”

KONCEPT

Red Bull Music SoundClash je medzinárodný hudobný koncept. Ide o priateľský súboj medzi dvomi hudobníkmi alebo kapelami a úplne odlišnými hudobnými žánrami. Štyri súťažné kolá prinesú to najlepšie a v ešte lepšom prevedení. V prvom kole The Cover musia hudobníci zahrať vopred vybranú cover verziu. Druhé kolo The Takeover je čo najplynulejšie prebratie a dokončenie skladby, ktorú začne hrať kapela na protiľahlom pódiu. V treťom kole The Clash musia zase umelci zahrať vlastný song, no v inom štýle, na aký sú zvyknutí. A do finálneho štvrtého kola The Wildcard si obidve strany na pódium pozvú tajného hosťa, divokú kartu podľa vlastného výberu, s ktorým spoločne odohrajú jeden zo svojich hitov. O tom, kto vyhrá jednotlivé kolá a stane sa víťazom, rozhodnú fanúšikovia. Intenzitu ich potlesku a silu decibelov bude merať hlukomer.

Z HISTÓRIE

Vydarenú slovenskú premiéru Red Bull SoundClash majú za sebou kapely Vidiek a Puding pani Elvisovej (PPE). V roku 2012 si sily zmerali v Starej tržnici v Bratislave. V susednom Česku sa zatiaľ odohrali dva úspešné ročníky. Intenzitu decibelov a hlasitosť fanúšikov si vyskúšali kapely Tata Bojs a Monkey Business a tiež David Koller a Nightwork. Ďalšie zaujímavé hudobné konverzácie sa odohrali vo všetkých kútoch sveta – v Rumunsku, Nemecku, Egypte, Čile, USA, či Pakistane. Na pódiá sa proti sebe postavili umelci ako CeeLo Green a The Ting Tings, nemeckí raperi Sido a Haftbefehl, a ďalší zahraniční hudobníci.

INÉ KAFE

História kultovej formácie Iné Kafe za začala písať v roku 1995, kedy kapela vznikla v Bratislave. Pri jej začiatkoch bol aj Vratko Rohoň, jediný zo zakladajúcich členov, ktorý je v nej dodnes. Prvý štúdiový album vyšiel v roku 1998, celkovo ich vydali už sedem. Najaktuálnejším počinom je kompilácia 22 svetelných rokov (Best of 1995 – 2017), ktorá mapuje 22 rokov na scéne, obsahuje tie najväčšie hity a jednu novinku. Skupina momentálne funguje v zložení Vratko Rohoň (spev), Dodo Praženec (bicie) a Vlado Bis (basgitara). Viac o Iné Kafe, ich novinkách a koncertoch nájdete na Facebooku a na webe inekafe.sk.

RYTMUS

Patrik Vrbovský, známy pod pseudonymom Rytmus, pôsobí na slovenskej hip hopovej scéne už od roku 1992. Vo svojich začiatkoch sa venoval breakdancu. V roku 2001stál pri zrode legendárneho zoskupenia Kontrafakt, ktoré má na svojom konte štyri multiplatinové albumy. Neskôr Rytmus založil vydavateľstvo Tvoj Tatko Records a zároveň vydal debutový sólový štúdiový album, za ktorým nasledovali ďalšie tri (Bengoro, Kral, Fenomen, Krstný Otec). V decembri 2016 zakladá sublabel Pozor Records, kde sa chce venovať hlavne hľadaniu nových talentov. Prvým interpretom pod značkou Pozor Records sa v marci 2017 stáva P.A.T. Pouličný Autor Tónov. Jedným z najväčších projektov minulého roka bol Rytmusov vypredaný vianočný koncert so symfonickým orchestrom. Rytmusa môžete sledovať na Instagrame a nenechajte si ujsť jeho pravidelné instastories.

Všetko, čo potrebujete vedieť o Red Bull SoundClash 2018 nájdete na webe redbull.sk/soundclash a na Facebooku.

Zdroj: Monika Viňanská, Red Bull
Foto: Ondřej Pýcha/Red Bull Media House.