Jonáš Karásek je úspešný slovenský režisér – filmový aj reklamný. Ak ho aj niekto nepoznal, spoznal ho vďaka snímke Invalid, ktorá bola jedým z najúspešnejších filmov tohoročnej filmovej ponuky. Aktuálne pripravuje nový film, témou ktorého bude celosvetová pandémia.

Iba v marci sa skončil ošial menom Invalid, ktorý si získal množstvo slovenských divákov a výborných recenzií od filmových kritikov. Režisér Jonáš Karásek však dlho nezaháľal a pustil sa hneď do nového projektu.

Aktuálne ukončuje nakrúcanie a začína s postprodukciou filmu, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta na jeseň tohto roka. Film sa bude odohrávať v roku 2025 a jeho témou bude celosvetová pandémia. Zaujímavosťou pritom je, že ak by ste čakali nejaké veľké herecké mená, mýlili by ste sa. Karásek si na svoj aktuálny projekt zvolil cestu nehercov. “Náš film je o chorobe, ktorou vo filme trpí polovica populácie. Naši účinkujúci sú s touto pandémiou blízkej budúcnosti nejakým spôsobom prepojení” vysvetľuje režisér dôvod, prečo sa rozhodol staviť na nehercov, “Dokonca aj naše príbehy vychádzajú aj z niektorých ich osobných skúseností, aj keď sú jemne pozmenené, zdramatizované.” Samotnému nakrúcaniu teda predchádzal casting, ktorého sa zúčastnili neherci. Tvorcovia tak volili náročnejšiu prácu s protagonistami, ktorí s herectvom nemajú žiadne skúsenosti. “Nakrúcanie s nehercami je vždy špecifické, niekedy sú prekvapivo veľmi šikovní, niekedy menej. Tomu treba prispôsobiť nároky na ich herecké výkony,” povedal režisér, ktorý už aktuálne pracuje na postprodukcii filmu.


Ako vždy, aj v tomto prípade sa obklopil spolupracovníkmi, s ktorými pracuje dlhodobo. Kameru držal v rukách Karáskov “dvorný kameraman” Tomáš Juríček, s ktorým vytvoril aj snímky Amnestie či Kandidát.

Hudbu pre film tvorí Matúš Široký, ktorý pripravoval hudbu aj pre snímky Invalid, Amnestie, Kandidát, Villa Lucia či snímku Nikdy nehovor nikdy, ktorá príde do kín toto leto.

Tvorcovia viac o snímke zatiaľ neprezradili, poskytli však niekoľko snímok z nakrúcania. Film o celosvetovej pandémii by sa mal k divákom dostať na jeseň tohto roka.

Zdroj: Perla Žinčíková, CinemArt SK